W piątek w Poznaniu odbędzie się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości. W trakcie posiedzenia orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda. Obecna będzie m.in. premier Beata Szydło.
Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, rozpocznie się w piątek o godz. 12. w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich; po raz pierwszy w historii odbędzie się ono poza Warszawą. W czasie posiedzenia orędzie wygłosi prezydent Duda. Obradom Zgromadzenia Narodowego będą przewodniczyć marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.
W posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, obok głowy państwa i parlamentarzystów, wezmą udział m.in.: członkowie Rady Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem arcybiskupa, metropolity poznańskiego Stanisława Gądeckiego oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział na środowym briefingu, że Polska przez przyjęty przez Mieszka I chrzest "weszła w skład państw chrześcijańskiej Europy". "Miało to wpływ na następne nasze dzieje przez wiele pokoleń i wzmocniło naszą wielką więź z chrześcijaństwem" - mówił Kuchciński. Podkreślił, że uroczystości w Poznaniu i Gnieźnie mają na celu przypomnienie o tej więzi.
We wcześniejszej rozmowie z PAP Kuchciński powiedział, że zaproszenia do wzięcia udziału w uroczystościach zostały wysłane do przewodniczących parlamentów wszystkich państw Unii Europejskiej, niektórych państw należących do Rady Europy, również do Białorusi. "Prawie trzydzieści delegacji będzie uczestniczyło w tych wielkich uroczystościach" - zapowiedział.
Marszałek Sejmu poinformował PAP, że w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Narodowego zostanie uroczyście odczytany tekst uchwały, przyjętej wcześniej przez Senat i Sejm. W uchwale wyrażono "wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość". U uchwale czytamy, że "w długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej, Naród Polski trwał, dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Jerzego Popiełuszki".
Z kolei marszałek Senatu poinformował, że zaprosił na uroczystości rocznicowe - jako przedstawiciel instytucji, która sprawuje pieczę nad Polonią na świecie - także przedstawicieli organizacji polonijnych oraz Polaków mieszkających za granicą.
Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski powiedział PAP, że prezydent Duda w orędziu podkreśli znaczenie chrztu Polski dla Polaków. "Wydarzenia, które z jednej strony jest wydarzeniem religijnym, ale ma znaczenie państwowe, bo od tego momentu datuje się historia Polski, historia państwa polskiego" - zaznaczył. Dodał, że będzie też refleksja nad znaczeniem chrześcijaństwa dla przyszłości.
"Jubileusz jest wielkim wydarzeniem, świętem. To nie jest moment na odnoszenie się do bieżących wydarzeń. Proszę pamiętać, że mówimy tutaj o perspektywie 1050 lat" - powiedział Kolarski pytany, czy prezydent będzie odnosił się do bieżących wydarzeń politycznych w kraju i na świecie.
Marszałek Sejmu poinformował PAP, że w trakcie posiedzenia Zgromadzenia Narodowego zostanie uroczyście odczytany tekst uchwały, przyjętej wcześniej przez Senat i Sejm. W uchwale wyrażono "wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość". U uchwale czytamy, że "w długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej, Naród Polski trwał, dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Jerzego Popiełuszki".
W uchwale wskazano też, że "wielki przełom historyczny współczesnego czasu jakim było powstanie ruchu +Solidarności+ nie byłby możliwy bez inspiracji duchowej, jaką przyniósł Polsce święty papież Jan Paweł II". "Posłowie i Senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej na Zgromadzeniu Narodowym apelują o uczczenie Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski - niech to źródło, z którego czerpały pokolenia, pozostanie obecne w naszych czasach i w przyszłości" - głosi tekst uchwały.
Dzień wcześniej, w czwartek o godz. 17.20 prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w mszy św. w Katedrze Gnieźnieńskiej; zaplanowano wystąpienie prezydenta. W piątek o godz. 14.15 zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Zgromadzenie Narodowe. W uroczystości weźmie udział prezydent Duda z małżonką. O godz. 17. zaplanowana jest msza święta w Katedrze Poznańskiej z ich udziałem.
Oprócz obrad Zgromadzenia Narodowego planowane są też konferencje historyczne, wystawy i dyskusje. "Chcemy uczcić tę rocznicę, bo to rocznica niezwykle istotna i ważna - powiedział PAP Karczewski. - A jest ważna z dwóch powodów: bo od 1050 lat istnieje państwo polskie, a okrągła rocznica przed 50 laty była przez ówczesny rząd i władze bojkotowana, niezauważana, marginalizowana. To przecież wtedy miało dojść do wizyty papieża w Polsce - choć on niestety wtedy nie mógł przyjechać. W związku z tym chcemy nadać niezwykle wysoką rangę tym uroczystościom" - podkreślił marszałek Senatu.
Po obradach uczestnicy obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski wysłuchają prawykonania przez Filharmonię Poznańską "Oratorium966.pl", skomponowanego specjalnie na tę uroczystość.
Centralne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski rozpoczną się 14 kwietnia w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim. 16 kwietnia w stolicy Wielkopolski zaplanowano spotkanie ewangelizacyjne na Inea Stadionie dla ponad 40 tys. wiernych. Zwieńczy je prezentacja musicalu "Jesus Christ Superstar".
Według historyków, 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego. (PAP)
mrr/ wni/ kno/ as/ je/