Francuska wersja wirtualnego Muzeum Powstania Warszawskiego została zaprezentowana we wtorek w Warszawie. „Miejsce wpisane na stałe w mapę Warszawy stało się dostępne dla internautów na całym świecie” - powiedziała Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange, która była mecenasem projektu.
Muzeum Powstania Warszawskiego, oprócz upamiętnienia walczących w 1944 roku, „tłumaczy także gościom z zagranicy dlaczego tak wiele jest w Warszawie architektury stalinowskiej i dlaczego w samym centrum miasta znajdują się betonowe bloczyska. Dlatego właśnie Muzeum Powstania Warszawskiego, także to wirtualne, jest obowiązkowym punktem programu dla obcokrajowca, który chce zrozumieć historię Warszawy. Cieszę się, że ogromna populacja frankofońska będzie nasze miasto lepiej rozumiała” - powiedział Maciej Witucki, prezes Orange Polska.
Ambasador Francji Pierre Buhler stwierdził, że dostęp do francuskiej wersji wirtualnego muzeum, które upamiętnia bolesny okres polskiej i europejskiej historii, poszerzy krąg zainteresowanych nią osób we Francji i krajach frankofońskich, szczególnie wśród ciekawej i żądnej wiedzy młodej generacji. Pierre Buhler zapewnił, że ambasada, Instytut Francuski, Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz sieć ośrodków Alliance Française, będą wykorzystywać w codziennej pracy i promować wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego.
Dyrektor Dyrektor MPW Jan Ołdakowski zwrócił uwagę, że wirtualne muzeum i jego zasoby można wykorzystać na lekcjach historii. Taką lekcję poprowadzono w MPW dla zaproszonej na spotkanie młodzieży z warszawskiego liceum im. Narcyzy Żmichowskiej, specjalizującego się w nauczaniu języka francuskiego i w promocji kultury francuskiej.
Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego istnieje od 2008 roku. W ubiegłym roku powstała wersja angielska. (PAP)
sts/ ls/