Przypadająca we wtorek 75. rocznica wyzwolenia Bolonii z powodu epidemii obchodzona jest tam w internecie. Na stronie muzeum historii miasta można obejrzeć film przedstawiający sceny z 21 kwietnia 1945 roku, a w mediach przypomina się o udziale Polaków.
Muzeum historii Bolonii na stronie internetowej www.storiaememoriadibologna.it udostępniło z okazji rocznicy wyzwolenia noty biograficzne uczestników walk o miasto, a także informacje przedstawiające ich kolejne etapy.
Można tam też obejrzeć materiały archiwalne dokumentujące pierwsze chwile wolności w Bolonii, na których widać tłumy mieszkańców witających entuzjastycznie na ulicach partyzantów i żołnierzy.
Na stronie muzeum dostępne są bogate zbiory fotograficzne i historyczne. Przywołano wydarzenie z 6 października 1945 roku, gdy dowódca 2 Korpusu Polskiego generał Władysław Anders otrzymał honorowe obywatelstwo Bolonii od burmistrza Giuseppe Dozzy. Przypomina się, że to polscy żołnierze pierwsi weszli do miasta od strony bramy Maggiore 21 kwietnia o godzinie 6 rano po przełamaniu ostatnich punktów niemieckiego oporu.
O udziale Polaków w walkach o wyzwolenie Bolonii i o tym, że to oni pierwsi weszli do miasta, mówi także w zamieszczonym na stronie lokalnego portalu Bologna Today Olga Massari z tamtejszego Instytutu Historycznego Parri.
Włoski dziennik "La Verita" zamieścił tekst ambasador RP Anny Marii Anders zatytułowany "Heroizm Polaków bez ojczyzny, którzy podarowali wolność Włochom".
Na polskim cmentarzu wojennym w Bolonii pochowanych jest 1432 żołnierzy 2 Korpusu Polskiego poległych między innymi w walkach o to miasto. Konsul generalna RP w Mediolanie Adrianna Siennicka w wydanym oświadczeniu napisała, że w tym roku możliwe jest tylko złożenie wieńców w symbolicznym geście przed bramą zamkniętego cmentarza.
Ambasada RP we Włoszech wraz z konsulatem generalnym w Mediolanie zachęciły do oddania hołdu żołnierzom 2 Korpusu Polskiego poprzez zapalenie świeczki lub znicza na balkonach i w oknach we wtorek o godzinie 21.
Zorganizowane w internecie obchody rocznicy oswobodzenia Bolonii potrwają do 25 kwietnia, obchodzonego we Włoszech jako Święto Wyzwolenia.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ jo/ akl/