Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w poniedziałek po raz 19. wręczyło „Dobosze Powstania Wielkopolskiego”. Za propagowanie wiedzy o zwycięskim zrywie nagrodzono dwóch historyków oraz Muzeum w Szreniawie i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.
Nagrody przyznano podczas gali zorganizowanej w poniedziałek w Poznaniu.
„Dobosza” otrzymał emerytowany wykładowca akademicki dr Jan Mielżyński z Sulechowa, który jest badaczem i popularyzatorem wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim w woj. lubuskim. Mielżyński opublikował kilka monografii dotyczących wydarzeń z 1918 i 1919 r. „Zajmuję się badaniami nad tradycją i historią Powstania Wielkopolskiego na ziemi babimojskiej. Mój przodek brał udział w walkach, a w 1939 r. trafił do niewoli i roboty przymusowe pod granicę francusko-szwajcarską” – powiedział po otrzymaniu wyróżnienia Mielżyński.
Nagrodzony został również historyk-regionalista Jarosław Wawrzyniak, który po wyborach samorządowych został starostą leszczyńskim. Warzywniak jest autorem publikacji dotyczących m.in. udziału mieszkańców okolic Leszna w Powstaniu. „Ta nagroda jest uhonorowaniem mojej działalności sprzed kilku lat. Teraz obowiązki służbowe nie do końca pozwalają na rozwój pasji. Pięć osób z mojej rodziny brało udział w Powstaniu – zostało po nich dużo pamiątek, które dały początek moim zainteresowaniom” – mówił Wawrzyniak.
Nagrody Honorowe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przyznawane są nieprzerwanie od 1996 roku za działalność naukową i społeczną dotyczącą historii Powstania Wielkopolskiego oraz utrwalanie pamięci o jego uczestnikach.
Statuetką „Dobosza” wyróżniono Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Jak powiedział wicedyrektor placówki Wojciech Szczepkowski, muzeum zajmuje się nie tylko rolnictwem, ale i samą wsią, jej mieszkańcami.
„Powstanie Wielkopolskie charakteryzowało się tym, że ok. 50 proc. jego uczestników pochodziło ze wsi. Staramy się gromadzić pamiątki, zbierać relacje i inne wiadomości na ten temat. Szczepkowski przyznał, że nagroda będzie zobowiązaniem do dalszej pracy.
Dobosza przyznano też Ośrodkowi Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Dyrektor tej instytucji Ewa Superczyńska przekazała, że ośrodek od sześciu lat realizuje skierowany do szkół i nauczycieli projekt o Powstaniu Wielkopolskim.
„Wzięło w nim udział już 70 tys. dzieci. Zależało nam, aby było to wieloletnie działanie. Co roku organizujemy konkurs wiedzy o Powstaniu i pokazujemy jak włączyć tematy dotyczące Powstania do zajęć szkolnych” – powiedziała Superczyńska.
Nagrody Honorowe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przyznawane są nieprzerwanie od 1996 roku za działalność naukową i społeczną dotyczącą historii Powstania Wielkopolskiego oraz utrwalanie pamięci o jego uczestnikach.
Laureaci otrzymali wyróżnienia z rąk prezesa Towarzystwa Stefana Barłoga, wojewody wielkopolskiego Piotra Florka i wicemarszałka wielkopolski Wojciecha Jankowiaka.
Statuetka jest miniaturą Pomnika Dobosza, nazwanego Pomnikiem Powstania i Wolności w Śremie.
Powstanie, które wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu przyczyniło się do odzyskania niepodległości. Wielkopolanie wnieśli do II Rzeczpospolitej dobrze rozwinięte gospodarczo ziemie oraz znakomicie uzbrojoną 120-tysięczną armię, która odegrała ważną rolę w zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej z lat 1919-1921. (PAP)
pil/ jbr/