Otwarcie wystawy w Berlinie, udział w uroczystościach na Cmentarzu Powstańców Warszawy, wręczenie odznaczeń dla powstańców i osób pielęgnujących pamięć o powstaniu - są wśród planów prezydenta Bronisława Komorowskiego, związanych z 70. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego.
Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek podkreśliła w rozmowie z PAP, że obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego potrwają kilka dni.
29 lipca Komorowski wraz z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem otworzy w Berlinie wystawę poświęconą powstaniu warszawskiemu. Ekspozycję "Powstanie Warszawskie 1944" przygotowało Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z berlińską Fundacją Topografii Terroru. Na wystawie będzie można m.in. zobaczyć pokolorowane archiwalne fotografie z powstańczych kronik, faksymile dokumentów oraz materiały dźwiękowe i multimedialne.
30 lipca prezydent spotka się w Parku Wolności na terenie powstańczego muzeum z uczestnikami powstania, wręczy im oraz osobom "zasłużonym dla podtrzymywania pamięci o powstaniu warszawskim" odznaczenia państwowe. Komorowski podpisze też wtedy ustawę o ochronie znaku Polski Walczącej.
Podczas okupacji znak symbolizujący walkę o niepodległość malowano na murach polskich miast. Dwie połączone litery P i W, tworzące kotwicę Polski Walczącej, umieszczane były na budynkach związanych z powstaniem warszawskim i walkami toczonymi w czasie II wojny światowej, m.in. odbitym z rąk Niemców gmachu PAST-y.
W ustawie, którą podpisze prezydent zapisano, że "znak Polski Walczącej, będący symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej". Podkreślono, że "otaczanie znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej".
Ustawa stanowi ponadto, że kto publicznie znieważa znak Polski Walczącej, podlega karze grzywny. Ochronę znaku Polski Walczącej zainicjowali weterani II wojny światowej, zrzeszeni m.in. w Związku Powstańców Warszawskich i Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
W przeddzień 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego prezydent Komorowski weźmie udział we mszy polowej i apelu poległych na warszawskim Pl. Krasińskich.
1 sierpnia prezydent odwiedzi z kolei powstańcze kwatery ma Cmentarzu Powązkowskim. Złoży kwiaty m.in. na grobie dowódcy Armii Krajowej Tadeusza "Bora" Komorowskiego i dowódcy okręgu wileńskiego AK Aleksandra "Wilka" Krzyżanowskiego. W poprzednich latach w tych wizytach prezydentowi towarzyszyła ciotka Helena Wołłowicz, uczestniczka powstania.
Tego samego dnia w godzinach wieczornych prezydent będzie uczestniczył w uroczystościach przy pomniku Polegli-Niepokonani 1939-1945, na terenie Cmentarza Powstańców Warszawy. Odprawiona zostanie wtedy m.in. msza święta oraz odmówione modlitwy ekumeniczne. Komorowski odwiedzi także zrewitalizowane części cmentarza.
Cmentarz Powstańców Warszawy na stołecznej Woli został otwarty w listopadzie 1945 r. Spoczywają tam szczątki ponad 104 tys. osób, głównie cywilnych ofiar powstania warszawskiego, w dużej mierze bezimiennych. Pochowani są tam także żołnierze uczestniczący w zrywie i inni polegli, m.in. uczestnicy kampanii wrześniowej, walk o stolicę z 1945 r., więźniowie Pawiaka i Żydzi rozstrzelani w latach 1940-1943 na stadionie SKRY.
W 2011 r. Rada Ochrony Walk i Męczeństwa sfinansowała wykonanie nowych tablic na dwóch mogiłach. Kolejny rok poświęcono na weryfikację nazwisk pochowanych na cmentarzu. Na podstawie dokumentacji w latach 2013-2014 prace remontowe na kolejnych mogiłach prowadził wojewoda mazowiecki. W 2014 roku do remontu pozostałej części cmentarza przystąpiła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Także 1 sierpnia w imieniu prezydenta złożone zostaną wieńce i kwiaty pod pomnikiem Mokotów Walczący 1944, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, pod pomnikiem gen. Stefana "Grota" Roweckiego, przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej i przy grobie gen. Antoniego "Montera" Chruściela na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
W południe w Ogrodzie Saskim rocznica wybuchu powstania zostanie uczczona posadzeniem Drzewa Pamięci.
O godz. 17, w godzinie "W", hołd powstańcom przy pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach oddadzą przedstawiciele władz, kombatanci i mieszkańcy stolicy. (PAP)
ajg/ mok/ gma/