W wielkopolskiej Górce Klasztornej znajduje się najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce. Właśnie tutaj, pośrodku dawnej puszczy Matka Boża objawiła się pasterzowi w 1079 r. Sanktuarium znane jest także z Festiwalu Piosenki Religijnej i Misterium Męki Pańskiej.
Pod koniec XI wieku w puszczy nieopodal Łobżenicy pasącemu bydło pasterzowi ukazała się na ogromnym dębie postać Maryi z Dzieciątkiem na rękach. Od tego momentu do Górki, jak nazywane było to miejsce, ściągali okoliczni mieszkańcy. Wśród nich byli chorzy i cierpiący, którzy za sprawą modlitwy i wody tryskającej z pobliskiego źródełka, doznawali cudownych uzdrowień.
Górka Klasztorna znajduje się w odległości ok. 100 km od Gniezna i 120 od stolicy Wielkopolski - Poznania. Przez okoliczne lasy wiodą liczne szlaki rowerowe. Dużą popularnością wśród pielgrzymów i turystów cieszą się także spływy kajakowe, np. pobliską rzeką Łobżonką.
Pierwszy drewniany kościół powstał w tym miejscu w 1111 roku. Cudowny obraz Matki Bożej przetrwał jednak jedynie do 1591 roku. Wizerunek Najświętszej Marii Panny, znajdujący się obecnie w ołtarzu głównym bazyliki mniejszej jest trzecią kopią cudownego obrazu, autorstwa prof. Jerzego Hoppera z Torunia. Przyozdobienie obrazu koronami papieskimi odbyło się 6 czerwca 1965 roku, a uroczystości przewodniczył Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.
„Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej to miejsce ciche i spokojne. Jest jednak odwiedzane dość licznie przez pielgrzymów, pątników czy turystów. Rocznie sanktuarium nawiedza do 20 tys. osób. Najwięcej gromadzi się na czas odpustów, a także w czasie Misterium Męki Pańskiej, kiedy zjawia się tutaj nawet kilka tys. wiernych” – powiedział PAP ks. Jan Tetzlaff MSF.
Misterium w Górce Klasztornej odgrywane jest od ponad 30 lat. Jest to druga, po Kalwarii Zebrzydowskiej, najstarsza w Polsce inscenizacja ukazująca Mękę Chrystusa.
„W postacie biblijne wcielają się przeważnie parafianie, a role często przechodzą z ojca na syna, czy z matki na córkę. Są osoby, które w Misterium grają od samego początku. W rolę Jezusa wciela się ksiądz z naszego Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Poszczególne sceny odgrywane są na Placu Objawienia, by przejść Drogą Krzyżową wzdłuż murów klasztornych aż do finałowej sceny na usypanej przy cmentarzu Golgocie” – dodał ks. Tetzlaff.
Od 1983 roku w sanktuarium odbywa się również Festiwal Piosenki Religijnej „Maria Carmen”. Obecnie, ogranicza się on do zwieńczenia rekolekcji młodzieżowych - Góreckich Dni Młodości. Mają one miejsce na początku wakacji, zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca. Jak podkreślają Misjonarze Świętej Rodziny Góreckie Dni Młodości to okazja do spotkania z ciekawymi ludźmi, udoskonalenia swoich talentów m.in. poprzez udział w różnego rodzaju warsztatach.
„Dla wielu młodych ludzi to czas życiowych decyzji, nawrócenia, odnajdywania drogi życiowej czy wręcz samego siebie, odnajdywania prawdy o człowieku i Bogu. To również czas zawierania przyjaźni, czas dyskusji i sporów ze sobą, Bogiem i drugim człowiekiem. Wszystko to w duchu przyjaźni, szacunku, świętorodzinności” – podkreślił ks. Tetzlaff.
W sanktuarium organizowane są ponadto spotkania Odnowy w Duchu Św., rekolekcje dla Domowego Kościoła, Neokatechumenatu czy grup Anonimowych Alkoholików. Górka Klasztorna jest także siedzibą Stowarzyszenia Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci. Mieści się tu także redakcja katolickiego czasopisma - "Posłaniec Świętej Rodziny".
Sanktuarium jest również miejscem martyrologii duchowieństwa i Narodu Polskiego. W czasie II wojny światowej znajdował się tu niemiecki obóz zagłady dla polskich duchownych, jeńców angielskich i okolicznych mieszkańców. (PAP)
ajw/ mow/