Droga synodalna powinna opierać się na słuchaniu i życiu Słowem Bożym. Bez tego ryzykujemy, że nasze refleksje mogą przerodzić się w ideologię – napisał w liście do kapłanów kard. Mario Grech sekretarz generalny Synodu Biskupów.
XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja" rozpoczęło się 9 października 2021 r. w Rzymie i potrwa dwa lata. Obecnie trwa faza diecezjalna, która zakończy się w kwietniu br. Kolejna będzie faza to kontynentalna, a w roku 2023 – powszechna.
Watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa wydała list do kapłanów udających się w drogę synodalną przekazany PAP przez biuro prasowe Episkopatu.
Sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Mario Grech przypomniał w nim, że w pierwszym tysiącleciu "+podążanie razem+, czyli praktykowanie synodalności, było zwyczajnym sposobem postępowania Kościoła".
"Potrzebujemy wsłuchać się w głos Ducha Świętego razem z całym ludem Bożym, aby odnowić naszą wiarę i znaleźć nowe sposoby oraz język dzielenia się Ewangelią z naszymi braćmi i siostrami" - wskazał kard. Grech.
Wyjaśnił, że celem procesu synodalnego, który proponuje papież Franciszek jest "wyruszenia razem, we wzajemnym słuchaniu, w dzieleniu się pomysłami i planami, aby ukazać prawdziwe oblicze Kościoła: gościnny +dom+, z otwartymi drzwiami, zamieszkały przez Pana Jezusa, który jest ożywiany poprzez braterskie relacje".
Wskazał, że aby "nie popaść w formalizm sprowadzający Synod do pustego hasła, w intelektualizm, który czyni z niego teoretyczną refleksją nad problemami, oraz w bezczynność, która potrafi nas przygwoździć w bezpieczeństwie naszych nawyków" trzeba otworzyć serca i "wsłuchać się w to, co Duch mówi do Kościołów".
Tłumaczył, że synod nie jest kolejnym obowiązkiem "do zrobienia", ale "kontemplacyjnym spojrzeniem" na wspólnoty aby odkryć funkcjonujące już "liczne przykłady zaangażowania i dzielenia się". "Celem fazy diecezjalnej procesu synodalnego jest "zebrać bogactwo doświadczeń przeżytej synodalności" - napisał sekretarz generalny Synodu Biskupów.
Kard. Grech zaznaczył, że "chodzi o to, by odkrywać coraz bardziej fundamentalną równość wszystkich ochrzczonych i zachęcać wszystkich wiernych do czynnego udziału w drodze i misji Kościoła". Wskazał, że droga synodalna powinna opierać się na słuchaniu i życiu Słowem Bożym. "Bez tego zakorzenienia w życiu Słowa ryzykowalibyśmy, że będziemy kroczyć w ciemnościach, a nasze refleksje mogłyby przerodzić się w ideologię" - ostrzegł w liście hierarcha.
Napisał, że "głęboki dialog i prawdziwe spotkanie już same w sobie stanowią wartość". "W naszych wspólnotach bowiem istnieje wiele inicjatyw i potencjału, jednak zbyt często poszczególne jednostki i grupy narażone są na ryzyko indywidualizmu i koncentracji na samych sobie" - wyjaśnił.
"Papież Franciszek wzywa nas do zaangażowania się w dzieło synodalne również razem z naszymi braćmi i siostrami z innych Kościołów, z wiernymi z innych religii oraz z wszystkimi ludźmi dobrej woli: w powszechne braterstwo i miłość bez wyjątków, która wszystko i wszystkich obejmuje" - wskazał kard. Grech cytując encyklikę Fratelli tutti. (PAP)
autorka: Magdalena Gronek
mgw/ pat/