Wojenną historię wawelskich arrasów przybliżono w filmie animowanym w ramach projektu Muzeum Utracone. Pokaz odbył się podczas warszawskiej Nocy Muzeów
"Jestem głęboko przekonany, że inicjatywa ta przyczyni się do podniesienia świadomości społecznej na temat polskich strat wojennych, co może wymiernie przyczynić się do ich autentycznego odzyskania" - powiedział podczas sobotniego pokazu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski.
Multimedialny pokaz filmu "Arrasy", opowiadającego wojenną historię kolekcji wawelskich dywanów ściennych miał miejsce w Muzeum Narodowym w Warszawie podczas 14. Nocy Muzeów.
Wydarzenie odbyło się w ramach wirtualnego projektu Muzeum Utracone, którego celem jest popularyzowanie wiedzy o zagrabionych i odzyskanych polskich dziełach sztuki.
"Jestem głęboko przekonany, że inicjatywa ta przyczyni się do podniesienia świadomości społecznej na temat polskich strat wojennych, co może wymiernie przyczynić się do ich autentycznego odzyskania" - powiedział podczas pokazu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski.
Jak podkreślił wiceminister Lewandowski, Muzeum Narodowe "jest miejscem szczególnie ważnym w kontekście walki o zachowanie dóbr kultury". To właśnie tutaj w czasie II wojny światowej muzealnicy pod kierownictwem ówczesnego dyrektora Muzeum, Stanisława Lorentza prowadzili konspiracyjne działania, mające na celu zapobieganie wywożeniu i niszczeniu polskich dzieł sztuki, a także dokumentację grabionych obiektów, co ułatwiło ich późniejsze odnalezienie.
Historia wawelskich arrasów sięga drugiej połowy XVI w., kiedy to sprowadzono je z Brukseli do Polski na polecenie króla Zygmunta II Augusta z okazji ślubu z Katarzyną Habsburżanką.
Trzy dni przez agresją niemiecką na Polskę zdecydowano o wywiezieniu arrasów z Polski do Kanady. Przedsięwzięcie nadzorowali Stanisław Świerz-Zaleski, kustosz zbiorów wawelskich, oraz Józef Krzywda-Polkowski, również pracownik Wawelu.
Kolekcja wróciła do kraju w 1961 r.
Film "Arrasy" prezentowano również na Zamku Wawelskim oraz w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Jak wynika z opublikowanego w czwartek raportu NIK, "w Polsce nadal nie opracowano strategii restytucji utraconych dzieł sztuki, w tym w wyniku II wojny światowej. Nie wdrożono również w prawie polskim kompleksowych regulacji dotyczących restytucji dóbr kultury (...), co zapewniłoby skuteczniejszą ochronę dziedzictwa kulturowego i zwiększyło możliwości odzyskiwania utraconych dzieł sztuk. Podmioty zajmujące się odzyskiwaniem utraconych dzieł sztuki – MKiDN i MSZ – nie współpracowały prawidłowo ze sobą, a zadania związane z odzyskiwaniem dzieł sztuki realizowały w miarę swoich możliwości organizacyjnych i finansowych. W konsekwencji w ciągu prawie 6 lat odzyskano zaledwie 28 pojedynczych oraz 6 zespołów dzieł sztuki".
Projekt Muzeum Utracone realizują Ad Artis Fundacja Sztuki we współpracy z MKiDN, Stowarzyszeniem Komunikacji Marketingowej SAR i Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków. (PAP)
nak/ sp/