Przedwojenne Łazienki Rzeczne nad Wartą w Poznaniu mają odzyskać dawną świetność. Rozstrzygnięto już przetarg na ich zagospodarowanie i rewitalizację. Pierwsze prace mają rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu, a ich zakończenie planowane jest na koniec przyszłego roku.
Jak podkreślił zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, "budynek Łazienek Rzecznych to jedno z dwóch kultowych miejsc przedwojennego Poznania, gdzie toczyło się życie nadwarciańskie - drugim był park Szelągowskim. Przez wiele lat, od czasów zakończenia II wojny światowej obiekt był pozostawiony sam sobie. Naszym marzeniem było przywrócenie mu dawnej świetności, by ponownie mógł służyć poznaniakom. Przystępujemy do inwestycji, jesteśmy po rozstrzygniętym przetargu. Cieszymy, że ten obiekt zostanie odrestaurowany i znów będzie tętnić życiem".
Zabytkowy obiekt jest w północnej części Wildy, na terenie Bielników - dawnej nadwarciańskiej osady. Poznański magistrat przypomniał, że budynek wzniesiony został na sztucznie usypanej skarpie, od strony Warty obłożonej płytami chodnikowymi, od strony zachodniej rosną drzewa liściaste i krzewy. Od rzeki budynek oddziela około 200-metrowe pasmo łąk nadwarciańskich. Na zachód z kolei, równolegle do rzeki, biegnie Droga Dębińska. Latem w jego sąsiedztwie działa plaża miejska.
"Obiekt będzie dobrze skomunikowany. Tuż obok biegnie Wartostrada. W przyszłości pomiędzy Ratajami a Wildą zostanie też zbudowana kładka pieszo-rowerowa, zapisana już w planie miejscowym. Będzie ona dochodzić do południowego skrzydła dawnych Łazienek Rzecznych" – tłumaczył Wiśniewski.
Obiekt ma zachować swoją historyczną formę, nawiązującą do popularnego w polskim międzywojniu stylu dworkowego. Miejska Konserwator Zabytków Joanna Bielawska-Pałczyńska wskazała, że "po uzgodnieniach projektowych wydaliśmy pozwolenia konserwatorskie. Dotyczą one kompleksowego remontu całego budynku oraz całościowego zagospodarowania i rewaloryzacji otoczenia. Prace będą bardzo szerokie".
Według projektu, zmodernizowany budynek Łazienek Rzecznych ma pełnić funkcję usługowo-biurową. Jak tłumaczył poznański magistrat, w części środkowej budynku przywrócona zostanie dawna funkcja restauracyjna; w przyziemiu znajdować się będzie kuchnia wraz z barem, natomiast na parterze zlokalizowana będzie restauracja z tarasem widokowym. Część powierzchni biurowej z kolei udostępniana będzie jako biura coworkingowe. Na terenie Łazienek Rzecznych działać będzie ponadto Poznański Klub Motorowodny Ligi Obrony Kraju, który już wcześniej tam działał. Teraz finalizowane jest porozumienie w tej sprawie.
Koszt zagospodarowania i rewaloryzacji Łazienek Rzecznych to 12,8 mln zł, z czego 5,1 mln zł to dofinansowanie unijne. Inwestorem przedsięwzięcia jest Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji. Przetarg na wykonanie prac wygrała firma Konsorcjum: MD KONS sp. z o.o. z siedzibą w Żydkowie - lider oraz Zakład Budowlano-Sztukatorski Konserwacja Zabytków Marian Domaniecki z siedzibą w Poznaniu.
Budynek Łazienek Rzecznych wpisany jest do rejestru zabytków. Wzniesiono go w latach 1924-1925. Pierwotnie, oprócz przebieralni ze 128 kabinami i szatnią dla 200 osób, funkcjonowała tam również restauracja, kasy, mieszkanie dozorcy i stacja pogotowia ratunkowego. Początkowo kobiety i mężczyźni odpoczywali tu osobno, ale ostatecznie zdecydowano się także na wprowadzenie plaży rodzinnej. Było to główne miejskie kąpielisko, na które jednego dnia przychodziło nawet 5 tys. osób. Łazienki wykorzystywały wodę z rzeki, która wpływała do specjalnej zatoki.(PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ mark/