W Brzostku na Podkarpaciu zostanie odsłonięty pomnik ku czci czterech żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystość odbędzie się we wtorek, 14 lutego, na zakończenie wojewódzkich obchodów 80. rocznicy utworzenia AK, największego ruchu oporu w okupowanej Europie.
Pomnik żołnierzy Armii Krajowej to prawie dwumetrowy kamienny głaz z tablicą i nazwiskami czterech żołnierzy pochodzących z Brzostka lub okolic, którzy zginęli za walkę o wolną Polskę. „Są bohaterami, a nie mają swoich grobów” – mówi ks. prof. Bogdan Stanaszek, z Instytutu Historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, inicjator tego upamiętnienia.
Józef Matuszewski i Franciszek Kuraś za swoją działalność zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau i tam zamordowani. Alfred Miciek zginął w powstaniu warszawskim. Mjr Ludwik Drożański został rozstrzelany na krakowskich Krzemionkach, później został patronem Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Dlatego w uroczystości odsłonięcia pomnika wezmą udział m.in. komendanci policji z Warszawy, Krakowa i Rzeszowa.
Pomnik stanął na wale, przy murze kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, pod koniec ubiegłego roku. Teraz zostanie uroczyście odsłonięty. Wtorkowe uroczystości rozpocznie msza o godz. 10, której będzie przewodniczył Jan Wątroba, biskup diecezji rzeszowskiej. Po zakończeniu odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie pomnika bohaterów Ziemi Brzosteckiej. Budowę pomnika sfinansował Instytut Pamięci Narodowej.
W przyszłości, obok pomnika żołnierzy AK, mają pojawić się kolejne tablice pamiątkowe przypominające ważnych ludzi. Żołnierzy walczących pod Monte Casino, czy więźniów politycznych z okresu PRL-u. „Chcemy, żeby historia była obecna w przestrzeni publicznej” – tłumaczy ks. prof. Stanaszek, który również pochodzi z Brzostka. W swojej działalności naukowej zajmuje się głównie historią XX wieku i relacjami państwo-kościół. Jest autorem publikacji i książek dotyczących historii regionalnej.
„Chcę pokazać moim studentom, że warto w tych małych ojczyznach odszukiwać tradycje, które mogą budować lokalną tożsamość i postawy patriotyczne” – dodaje ks. prof. Bogdan Stanaszek. (PAP)
autorka: Agnieszka Lipska
al/ aszw/