Dziesięć czynnych parowozów z Polski i z zagranicy uświetni tegoroczną Paradę Parowozów, która odbędzie się w sobotę w Wolsztynie. Impreza w tamtejszej parowozowni organizowana jest 26. raz.
Wydarzenia towarzyszące paradzie zaczną się w wolsztyńskiej parowozowni w piątek i potrwają do niedzieli.
Po Wielkopolsce rozjadą się składy prowadzone przez parowozy. W piątek po zmierzchu odbędzie się parowozowe widowisko multimedialne.
Jak powiedział PAP dyrektor Parowozowni Wolsztyn Wojciech Marszałkiewicz Parada Parowozów jest jednym z najważniejszych wydarzeń kolejowych w Polsce i w Europie oraz unikatową imprezą w skali kontynentu.
Organizatorzy spodziewają się udziału nawet 25 tys. miłośników parowozów z Polski i ze świata.
Centralnym elementem wydarzenia będzie odbywająca się w sobotę po południu parada lokomotyw parowych, które przejadą przed zgromadzonymi i zaprezentują swoje walory.
W tym roku podziwiać będzie można 10 parowozów, w tym maszyny z Niemiec i wyprodukowany w 1879 r. parowóz Beyer Peacock nr 1827 z Anglii.
Od piątku do niedzieli zaplanowano m.in. zwiedzanie wolsztyńskiej parowozowni z przewodnikiem, przejazdy składami prowadzonymi przez lokomotywy parowe, wystawę i występy artystyczne.
W piątek po zapadnięciu zmroku w parowozowni zorganizowane zostanie widowisko multimedialne "Światło, para, dźwięk". W jego trakcie parowozy zaprezentują się w kolorowym świetle laserów, kłębach dymu i pary oraz przy monumentalnej muzyce.
Między 3 a 5 maja wstęp do Parowozowni Wolsztyn jest bezpłatny.
Parowozownia Wolsztyn ma około 30 unikatowych lokomotyw, w tym "Piękną Helenę" – parowóz Pm36-2 z 1937 r., oraz pierwszy polski parowóz osobowy Ok22-31 z 1929 r.
W swej kolekcji ma też około 20 historycznych wagonów i inne pojazdy szynowe: dźwig warsztatowy i pług odśnieżny z 1883 r.
Parowozownia Wolsztyn jest instytucją kultury województwa wielkopolskiego, utworzoną przez województwo wielkopolskie, gminę Wolsztyn, powiat wolsztyński i PKP Cargo. (PAP)
Autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ joz/