Inne

03.05.2019

W weekend święto pary w Parowozowni Wolsztyn

Dziesięć czynnych parowozów z Polski i z zagranicy uświetni tegoroczną Paradę Parowozów, która odbędzie się w sobotę w Wolsztynie. Impreza w tamtejszej parowozowni organizowana jest 26. raz.

Wydarzenia towarzyszące paradzie zaczną się w wolsztyńskiej parowozowni w piątek i potrwają do niedzieli.

Po Wielkopolsce rozjadą się składy prowadzone przez parowozy. W piątek po zmierzchu odbędzie się parowozowe widowisko multimedialne.

Jak powiedział PAP dyrektor Parowozowni Wolsztyn Wojciech Marszałkiewicz Parada Parowozów jest jednym z najważniejszych wydarzeń kolejowych w Polsce i w Europie oraz unikatową imprezą w skali kontynentu.

Organizatorzy spodziewają się udziału nawet 25 tys. miłośników parowozów z Polski i ze świata.

Centralnym elementem wydarzenia będzie odbywająca się w sobotę po południu parada lokomotyw parowych, które przejadą przed zgromadzonymi i zaprezentują swoje walory.

W tym roku podziwiać będzie można 10 parowozów, w tym maszyny z Niemiec i wyprodukowany w 1879 r. parowóz Beyer Peacock nr 1827 z Anglii.

Od piątku do niedzieli zaplanowano m.in. zwiedzanie wolsztyńskiej parowozowni z przewodnikiem, przejazdy składami prowadzonymi przez lokomotywy parowe, wystawę i występy artystyczne.

W piątek po zapadnięciu zmroku w parowozowni zorganizowane zostanie widowisko multimedialne "Światło, para, dźwięk". W jego trakcie parowozy zaprezentują się w kolorowym świetle laserów, kłębach dymu i pary oraz przy monumentalnej muzyce.

Między 3 a 5 maja wstęp do Parowozowni Wolsztyn jest bezpłatny.

Parowozownia Wolsztyn ma około 30 unikatowych lokomotyw, w tym "Piękną Helenę" – parowóz Pm36-2 z 1937 r., oraz pierwszy polski parowóz osobowy Ok22-31 z 1929 r.

W swej kolekcji ma też około 20 historycznych wagonów i inne pojazdy szynowe: dźwig warsztatowy i pług odśnieżny z 1883 r.

Parowozownia Wolsztyn jest instytucją kultury województwa wielkopolskiego, utworzoną przez województwo wielkopolskie, gminę Wolsztyn, powiat wolsztyński i PKP Cargo. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL