Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na XI edycję Przeglądu Filmowego „Kino w PRL – PRL w kinie”.
Przegląd adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i może stanowić interesujące uzupełnienie realizowanych we współczesnej szkole celów edukacji humanistycznej. Przy wyborze filmów staraliśmy się kierować możliwością ich wykorzystania przez uczniów wybierających tematy związane z kulturą i historią najnowszą do ustnej prezentacji maturalnej z języka polskiego. Mamy nadzieję, że spotka się on również z zainteresowaniem nauczycieli historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie oraz studentów kierunków humanistycznych. Wierzymy, że Przegląd pozwoli w zrozumieniu tragicznej i skomplikowanej historii XX w.
Tradycyjnie przed każdym spotkaniem odbędą się prelekcje, które wygłosi prof. Jerzy Eisler (IPN, Instytut Historii PAN).
Udział w Przeglądzie będzie potwierdzony pisemnym zaświadczeniem.
Proponujemy Państwu 6 spotkań odbywających się w „Kinotece” w Pałacu Kultury i Nauki, raz w miesiącu, we wtorki od godz. 11.30 do 14.00.
Pokazy są bezpłatne. Zgłoszenia na wybrane seanse prosimy składać najpóźniej dzień przed projekcją.
Temat:
Rozrachunek z komunistyczną przeszłością – 20 marca 2012
Projekcja:
Polska Kronika Filmowa (1990)
CZESKI BŁĄD, reż. Jan Hrebejk, prod. Czechy 2009
Wykład: prof. dr hab. Jerzy Eisler (IPN, Instytut Historii PAN)
Czeski kandydat do Oscara w 2011 r.
Pavel Josek jest uznanym profesorem psychiatrii, a w przeszłości był politycznym dysydentem, wspieranym w swojej antykomunistycznej działalności przez żonę Janę. Wkrótce ma odebrać nagrodę za swój dorobek życiowy, powstaje o nim także film dokumentalny. Dźwiękowcem w ekipie telewizyjnej jest jego zięć, który szczerze teścia nie znosi, uważając go za aroganta i nudziarza. I oto w ręce realizatorów filmu wpada teczka z dokumentami, świadczącymi o tym, że ogólnie szanowany profesor, zanim stał się przeciwnikiem ustroju, współpracował z czeską bezpieką. Był to jednorazowy epizod, ale brzemienny w skutki: donosząc na ówczesnego chłopaka swojej żony, zbuntowanego artystę rzeźbiarza Borka, ułatwił policji politycznej wydalenie go z kraju. Małżonkowie wpadają w pułapkę własnych tajemnic i niedomówień. Jeden skrywany przez całe życie sekret rozsypuje poukładane i wydawałoby się szczęśliwe życie kilku osób. Czy miłość rozgrzesza wszystkie błędy? Czy coś może być usprawiedliwieniem dla kłamstwa?
Film Hrebejka jest uczciwy, wyważający racje, ale też intensywny i angażujący emocje. Stawiający pytania i nie dający jednoznacznych odpowiedzi. Film, który bezpośrednio nie oskarża, nie krytykuje i nie ocenia, ale też nie stara się usprawiedliwiać i tłumaczyć. Reżyser pokazuje, że niewłaściwe wybory i błędy przeszłości wcale nie muszą przekreślać człowieka. Jak pisał recenzent: „To jeden z najmądrzejszych filmów o lustracji, choć może przede wszystkim o trudzie wybaczenia”.
Występują: Milan Mikulcik, Martin Huba, Lenka Vlasakova, Antonin Kratochvil, Daniela Kolarova, Ladislav Chudik.
(IPN)