Przed dwa dni (14 i 15 listopada) w Łodzi Instytut pamięci Narodowej zaprezentuje nieznane powszechnie epizody z historii regionu łódzkiego z lat 1918-1944 r. Każdego dnia w „Przystanku historia” w Łodzi będzie można wysłuchać kilkunastu wykładów otwartych dla zainteresowanych historią.
Konferencja naukowa „Oblicza regionu. Ziemie województwa łódzkiego w latach 1918–1944” rozpoczyna się w czwartek (14 listopada) o godz. 9 w Przystanku Historia im. ppłk. Wacława Lipińskiego w Łodzi (al. marsz. Józefa Piłsudskiego 5). Każdego z dwóch dni aż do godz. 18 badacze historii z uczelni i instytutów badawczych w Polsce będą prezentować nieznany fragment historii regionu.
„Dotychczas w literaturze główny nacisk położony był na wydarzenia, które miały miejsce w Łodzi. Obraz dziejów miasta zdominował przekaz z obszaru województwa. Podjęcie badań na temat wydarzeń w mniejszych ośrodkach jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne i rosnące zainteresowanie dziejami >>małych ojczyzn<< wśród mieszkańców województwa” - poinformowała PAP Kornelia Zaborska z Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.
IPN zaprasza na wykłady zapowiadając, że dowiemy się z nich jak wyglądało życie mieszkańców regionu w okresie II wojny światowej, czyli w czasie, kiedy województwo łódzkie było podzielone na tereny wcielone bezpośrednio do Trzeciej Rzeszy oraz na te tworzące Generalne Gubernatorstwo. Granica między tymi obszarami przebiegała niedaleko Łodzi na wschód od miasta.
„Ważne jest ukazanie specyfiki tych terenów i różnic między nimi, np. w terrorze stosowanym przez okupanta wobec miejscowej ludności, codziennym funkcjonowaniu, a także losów mniejszości narodowościowo-wyznaniowych – szczególnie niemieckiej i żydowskiej” - skomentowała Kornelia Zaborska dodając, że sytuacja Polaków żyjących w pasie przygranicznym, nie była dotychczas szczegółowo badana.
Wśród najciekawszych wykładów w czwartek, 14 listopada (pełny program znajduje się na stronie internetowej IPN - lodz.ipn.gov.pl) znajdują się te poświęcone kobietom-kombatantkom z ze Związku Legionistek Polskich (1929–1939), czy żydowskiej organizacji narodowo-radykalnej Betar w powiecie sieradzkim.
W piątek (15 listopada) w programie konferencji znalazły się m.in. wykłady przybliżające mało znany temat obozów jenieckich w Łodzi i województwie łódzkim i sylwetki pochodzących z Ziemi Łódzkiej bohaterów Polskich Sił Zbrojnych na obczyźnie (1939–1945).
Szczególnie ciekawie zapowiada się wykład o działalności łódzkiego okręgu Armii Krajowej, który działał po dwóch stronach granicy - w Kraju Warty i Generalnym Gubernatorstwie i obraz zagłady ludności żydowskiej w Kraju Warty (1939–1942) na podstawie relacji z Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego im. Emanuela Ringelbluma.
Niemal nieznanej historii życia społeczności żydowskiej w małych miastach województwa łódzkiego podczas okupacji niemieckiej poświęcony będzie wykład „Między gettem a Zagładą”.
Każdemu wykładowi towarzyszyć będzie dyskusja. Wstęp na wszystkie wydarzenia konferencji jest bezpłatny. (PAP)
Autor: Marek Juśkiewicz
jus/ aszw/