24.09.2020–25.09.2020
„Z dala od Centrum. Sierpień 1980 na południu Polski w świetle działań partii i bezpieki” - to tytuł konferencji naukowej IPN, która w czwartek i w piątek odbędzie się w Katowicach. Historycy będą rozmawiali o sytuacji społeczno-politycznej w roku narodzin NSZZ „Solidarność”.
Dwudniowe obrady w sali koncertowej Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek - Katowice Miasto Ogrodów otworzy zastępca prezesa IPN Mateusz Szpytma – przekazali przedstawiciele katowickiego oddziału Instytutu. Organizatorami konferencji są oddziały IPN w Katowicach, Krakowie, Rzeszowie i Wrocławiu.
W pierwszej części konferencji referenci zarysują sytuację społeczno-polityczną przed wybuchem strajków latem 1980 r., relacje opozycji i Kościoła w przededniu protestów robotniczych, stanowisko PZPR wobec strajków oraz działania opozycji przedsierpniowej w lecie 1980 r. W kolejnych dwóch panelach zaprezentowane zostaną referaty odnoszące się do strajków i protestów robotniczych na południu Polski latem 1980 r. - będą one poświęcone sytuacji w Małopolsce i w południowo-wschodniej części kraju.
W drugim dniu konferencji dwa pierwsze panele poświęcone zostaną omówieniu konsekwencji strajków z lata 1980 r. oraz narodzinom Solidarności w różnych regionach, miastach czy uczelniach południowej Polski oraz działaniom podejmowanym przez ówczesny aparat władzy. W ostatnim panelu przedstawione zostaną początki Niezależnego Zrzeszenia Studentów na południu Polski, niezależnego ruchu studenckiego w woj. katowickim oraz wybrane aspekty współpracy między NZS a rzeszowską „S”. Prelegenci będą także dyskutować o wpływie sierpniowych strajków na kryzys ideologiczny nomenklatury.
Podsumowaniem konferencji będzie panel dyskusyjny ze świadkami historii, zatytułowany „Znaczenie strajków z lata 1980 r. na południu Polski dla sytuacji w PRL”. Wezmą w nim udział uczestnicy protestów w poszczególnych regionach.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ pat/