Do 31 marca 2013 roku można wziąć udział w konkursie Muzeum Wojska w Białymstoku „Umarłym pamięć, żyjącym pojednanie. Polacy i Sybir XVIII-XX w.” adresowanym do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów w Białymstoku, województwie podlaskim oraz wszystkich szkół noszących imiona upamiętniające Zesłańców Sybiru.
Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy historycznej dzieci i młodzieży o losach Polaków zesłanych na Sybir od XVIII wieku do 1956 roku.
Organizatorzy konkursu piszą: „Naszym zamierzeniem jest również budowa nowoczesnego patriotyzmu. A może się on odbywać również w oparciu o postawy oraz wzory prezentowane przez Sybiraków. Na przestrzeni wieków zarówno zesłani na Sybir, jak i dobrowolni osadnicy tajg czy stepów przechowali w sobie wartości wyniesione z rodzinnych gniazd. Sybir to także doświadczenie, która dotyczy nie tylko dalszej czy bliższej przeszłości, ale
jest obecne w naszym życiu. Wciąż żyją między nami Sybiracy, choć z każdym rokiem jest ich
coraz mniej. Wciąż w rodzinach przechowywane jest wspomnienie o bliskich, którzy zginęli na
zesłaniu lub powrócili i próbowali na nowo budować swoje życie. A zatem celem konkursu jest
również poszukiwanie takich osobistych wspomnień i relacji, inspirowanie młodych ludzi do tego,
by uczyli się historii poprzez doświadczenia i wspomnienia swoich najbliższych.”
Prace konkursowe mogą być wykonane w dowolnej technice rysunkowej, malarskiej, jako rzeźby, ceramiki, witraże. Mogą to być również pojedyncze fotografie lub ich zestawy, filmy oraz wywiady w wersji addio (do 10 minut), prezentacje multimedialne ( do 40 slajdów).
Uroczyste podsumowanie Konkursu odbędzie się w Sali Rycerskiej Muzeum Wojska w
Białymstoku – 16 kwietnia 2013 r. Trzy dni wcześniej przypada 73 rocznica rocznica drugiej masowej deportacji obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej do Kazachstanu. Wywózka z 13 kwietnia 1940 r. objęła rodziny polskich oficerów, funkcjonariuszy policji, służby więziennej i żandarmerii, ziemian, fabrykantów i urzędników.
(mat. MW)