W wydarzeniach związanych z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych weźmie udział blisko 900 tys. uczniów i prawie 70 tys. nauczycieli; cieszymy się, że tak licznie odpowiedzieli na organizowaną przez nas akcję – mówi minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Aby uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęcało uczniów i nauczycieli do udziału w akcji „Szkoła Pamięta”. Inicjatywę wsparła również Rada Dzieci i Młodzieży przy MEN" - poinformowano w komunikacie.
"Chcieliśmy, aby uczniowie wspólnie z nauczycielami zorganizowali w pierwszym tygodniu marca wydarzenia edukacyjne poświęcone bohaterom podziemia antykomunistycznego" – powiedział minister Piontkowski. "Inicjatywy organizowane z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych pełnią ważną rolę edukacyjną. Przypominają o postaciach i wydarzeniach, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie" – dodał.
Wśród działań zaplanowanych przez szkoły i placówki oświatowe w pierwszym tygodniu marca w ramach akcji „Szkoła Pamięta” są m.in.: konkursy wiedzy i prac plastycznych, inscenizacje historyczne, spotkania uczniów ze świadkami historii oraz wydanie okolicznościowych gazetek szkolnych.
MEN zachęca szkoły do zamieszczania informacji o realizowanych inicjatywach na swoich stronach internetowych oraz postów w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaPamięta.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób zgrupowanych w oddziałach o różnej orientacji. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie. Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacji młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.
Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelską. Podziemie niepodległościowe działało także na Kresach Wschodnich – ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej.(PAP)
Autorka: Monika Witkowska
mowi/ mhr/