Pieśń patriotyczną, grę miejską śladami Józefa Piłsudskiego w Białymstoku, a także słuchowisko o marszałku stworzyli w ramach projektu "Z Piłsudskim po Białymstoku" uczniowie z miejscowej szkoły podstawowej oraz dzieci z domu dziecka. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć i posłuchać w niedzielę 11 listopada, w ramach obchodów Święta Niepodległości w Białymstoku.
"Celem projektu było wykształcenie postaw patriotycznych u dzieci, przybliżenie im postaci Józefa Piłsudskiego, który jako pierwszy otrzymał tytuł honorowego obywatela Białegostoku. Chodziło także o zachęcenie dzieci do poznawania historii i miasta" - powiedziała PAP koordynatorka projektu Monika Marciniak.
W projekcie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19 w Białymstoku oraz wychowankowie Domu Dziecka nr 2 w mieście. Przez ponad pół roku wspólnie pracowali nad stworzeniem współczesnej pieśni patriotycznej oraz słuchowiska. Marciniak dodała, że powstanie gry miejskiej było inicjatywą uczestników.
Pieśń patriotyczna utrzymana jest w rytmie hip-hopu. Składa się z wierszy napisanych przez dzieci. Opowiada o współczesnym Białymstoku, o życiu w mieście, ale – jak podkreśliła Marciniak – w piosence jest też mowa o patriotyzmie, historii miasta i Piłsudskim, którego dzieci nazwały "dziadkiem z wąsem".
Natomiast słuchowisko dotyczy wizyty Józefa Piłsudskiego w Białymstoku 21 sierpnia 1921 roku (wówczas otrzymał on tytuł honorowego obywatela miasta). Marciniak dodała, że opowiada o tym, jak dzieci stojąc przed pomnikiem Piłsudskiego w mieście, proponują mu, żeby zszedł z cokołu. Przenoszą się one w czasie, a "żywy" Piłsudski oprowadza dzieci po wszystkich miejscach, w których był podczas swojego pobytu w Białymstoku.
Gra miejska, także związana jest z Piłsudskim. Marciniak powiedziała, że dotyczy 10 miejsc w centrum miasta. Trasę i zagadki do niej ułożyły dzieci. Marciniak dodała, że w planach jest stworzenie gry planszowej na podstawie gry miejskiej.
Projekt został zrealizowany ze środków Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (Mazowieckie) oraz Urzędu Miasta w Białymstoku. Zorganizowała je Szkoła Podstawowa nr 19 w Białymstoku przy współpracy z miejskimi placówkami: Muzeum Wojska i Galerią im. Sleńdzińskich. (PAP)
swi/ woj/