Przybliżenie Ukraińcom historii Polski i pomoc w jej lepszym zrozumieniu, a także m.in. przedstawienie polskiej perspektywy widzenia własnej historii oraz ukazanie miejsca, jakie zajmują w niej Ukraina, ma na celu najnowsze wydawnictwo IPN w języku ukraińskim „Polska – zarys dziejów”.
"Instytut Pamięci Narodowej od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę pomaga przebywającym w Polsce Ukraińcom na wiele sposobów. Obok wsparcia materialnego, IPN przygotowuje dwujęzyczne publikacje dotyczące historii obu narodów. +Polska – zarys dziejów+ to najnowsze wydawnictwo w języku ukraińskim" - informuje IPN.
Publikacja ma pomóc "lepiej zrozumieć i przybliżyć Ukraińcom historię Polski. Książka ma na celu także przedstawienie polskiej perspektywy widzenia własnej historii, ukazanie miejsca w niej Ukraińców i Ukrainy, a także polskiego rozumienia wielu wspólnych epizodów naszej historii".
Dostępne jest także nowe wydanie "Przewodnika po historii Polski" w dwóch wersjach językowych (polskiej i ukraińskiej). Można ją ściągnąć na stronie internetowej IPN w zakładce dedykowanej ukraińskim publikacjom.
"W związku z trwającą kampanią edukacyjną IPN kierowaną do ukraińskich uchodźców wojennych, którzy znaleźli schronienie w Polsce i wzmożonym zainteresowaniem +Przewodnikiem po historii Polski+ wydanym wspólnie przez IPN i MSZ w 2016 r. na Światowe Śni Młodzieży, zrodził się pomysł przygotowania nowego wydania publikacji wyłącznie w dwóch wersjach językowych - polskiej i ukraińskiej" - podkreśla IPN.
Popularnonaukowa broszura, przedstawiająca historię Polski, została rozszerzona o rozdział pt. "Polska i Ukraina. Dzieje sąsiedztwa". Przybliża on wspólną historię obu narodów. "Publikacja ma służyć przede wszystkim polskim nauczycielom jako narzędzie edukacyjne podczas zajęć z dziećmi ukraińskimi w polskich szkołach. Wersja polska i ukraińska w przygotowywanym wydaniu są paralelne" - dodaje Instytut.
Przedmowy do nowego wydania przygotowali minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży.
Wydawnictwa są dostępne na stronie IPN: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ipn. (PAP)
akn/ aszw/