Europa i świat po 1989 roku

19.04.2018

W Moskwie prezentacja polsko-rosyjskiej pomocy dla nauczycieli

Współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych ze strony polskiej prof. Mirosław Filipowicz. 02.03.2018. Fot. PAP/T. Gzell Współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych ze strony polskiej prof. Mirosław Filipowicz. 02.03.2018. Fot. PAP/T. Gzell

Z udziałem przedstawiciela prezydenta Rosji ds. międzynarodowej współpracy kulturalnej Michaiła Szwydkoja w czwartek w Moskwie odbyła się prezentacja polsko-rosyjskiej pomocy dla nauczycieli szkół średnich. Szwydkoj określił wydanie tego poradnika jako krok naprzód.

Podczas prezentacji współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych ze strony polskiej prof. Mirosław Filipowicz podkreślił, że autorzy publikacji pracowali nad nią wspólnie. "Oczywiście nie znaczy to, że mają identyczne poglądy, ale zadaniem polskiego autora było przybliżenie polskiego punktu widzenia rosyjskiemu odbiorcy i na odwrót" - powiedział.

Szwydkoj ocenił, że wydanie takiego poradnika stanowi krok naprzód. "Nie są to po prostu artykuły, a zadania, pytania dla uczniów, gdzie odpowiedzi rosyjskich i polskich uczonych są wspólne" - zauważył. "Banalnym jest mówienie o tym, że nasze stosunki z krajami europejskimi są trudne, ale nawet w ramach nich mają miejsce pozytywne zdarzenia, nie trzeba się oglądać, trzeba iść naprzód" - podkreślił.

W prezentacji w Rosyjskiej Akademii Nauk uczestniczył też ambasador Polski w Rosji Włodzimierz Marciniak.

W lutym Filipowicz poinformował, że publikacje są przygotowane wspólnie przez Instytut Europy Środkowo-Wschodniej i Instytut Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk. Jak dodał, do tej pory wydano drukiem dwa tomy – każdy po rosyjsku i po polsku. Jeden dotyczy historii wczesnonowożytnej tzn. XIV-XVIII wiek, drugi - historii XIX wieku. Na publikację czeka jeszcze tom trzeci, poświęcony historii XX wieku.

Każdy z tomów zawiera eseje poświęcone konkretnemu zagadnieniu historycznemu, które zostały napisane wspólnie przez polskiego i rosyjskiego historyka, a także wybór źródeł oraz zadania szkoleniowe.(PAP)

ndz/ mal/tgo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL