IPN ogłosi 28 września kolejne nazwiska ofiar komunistycznej bezpieki, które zidentyfikowano po ekshumacjach na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Uroczystość odbędzie się z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego w 75-lecie Polskiego Państwa Podziemnego.
Szkielety 86 osób odnaleziono na terenie aresztu śledczego w Białymstoku, w ramach kolejnego etapu prac ekshumacyjnych, związanych ze śledztwami pionu śledczego IPN w Białymstoku. Na przyszły rok zaplanowano co najmniej jeszcze dwa etapy tych prac.
IPN jeszcze w tym roku będzie mógł skorzystać z rezerwy celowej 1 mln zł na badania identyfikacyjne DNA szczątków ofiar komunistycznej bezpieki. Pozytywną opinię w tej sprawie wydała w czwartek sejmowa komisja finansów; zgodził się na to także minister finansów.
Szczątki 13 więźniów, najprawdopodobniej ofiar stalinizmu, znaleźli specjaliści IPN na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku – podał prof. Krzysztof Szwagrzyk, który kieruje badaniami. Badania genetyczne części szkieletów mogą potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Stołeczny sąd wojskowy zdecydował w czwartek o badaniach lekarskich 95-letniego gen. Mariana R., oskarżonego o bezprawne pozbawienie wolności 17 więźniów z lat 1951-1954. Biegli mają ocenić, czy b. prokurator może być sądzony w ponownym procesie.
Do 30 października w Szczecinie (pl. Żołnierza Polskiego) można oglądać wystawę szczecińskiego IPN „+…Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu...+”. Ekspozycja ma na celu ocalenie od zapomnienia pomordowanych przez UB i pochowanych w nieznanych jak dotąd miejscach.
IPN wciąż apeluje do osób, których bliscy mogą być pochowani na terenie aresztu śledczego w Białymstoku, by przekazywały materiał DNA do badań porównawczych. Na terenie aresztu trwają prace ekshumacyjne. Porównanie DNA pozwoliłoby poznać nazwiska ofiar.
Jeden ze szkieletów znalezionych na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku to szczątki młodej kobiety z przestrzeloną czaszką – poinformował IPN, którego badacze od kilku dni poszukują grobów ofiar terroru komunistycznego, w tym działaczki AK o ps. Inka.
Zrujnowaną przez wojnę Warszawę oraz jej odbudowę po 1945 r. przedstawia kilkaset zdjęć ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, składających się na album „Warszawa. Lata 40.”. „Warszawa powojenna to czas powrotów" - pisze o życiu w stolicy Danuta Szaflarska.