W niedzielę w Tomaszowie Lubelskim z okazji 76. rocznicy rozbicia więzienia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego „Smocza Jama” przez oddział Armii Krajowej Kompanii Narol odbyła się rekonstrukcja historyczna przypominająca to wydarzenie.
W galerii Instytutu Polskiego w Berlinie prezentowana jest nowa wystawa, zatytułowana „Warszawa. Miasto po wojnie”. Ekspozycja pokazuje obraz stolicy odradzającej się po zniszczeniach wojennych. Zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej i Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Wykonawcy pomnika Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r. ponownie poszukuje katowicki samorząd. W pierwszym przetargu miasto dostało trzy oferty, w tym jedną mieszczącą się w budżecie, jednak po odwołaniach nie mogła ona zostać uwzględniona.
Dyplomaci z krajów UE, a także z Wielkiej Brytanii, USA i Szwajcarii złożyli w piątek wieńce na uroczysku w Kuropatach pod Mińskiem, gdzie znajdują się masowe groby ofiar represji. 29 października środowiska niezależne wspominają ofiary represji stalinowskich, a 2 listopada obchodzone są ludowe Dziady.
Żołnierz podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego z Narodowych Sił Zbrojnych porucznik Roman Dziemieszkiewicz pseudonim „Pogoda”, „Adam” został patronem dworca w Ciechanowie – podają w sobotę Polskie Koleje Państwowe.
IPN rozpoczął w poniedziałek kolejny etap poszukiwań szczątków ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego”, żołnierza 5. Wileńskiej Brygady AK. Prace prowadzone są na cmentarzu w Sztumie (Pomorskie) – podał Instytut Pamięci Narodowej.
Uroczysta msza św. oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej poległych żołnierzy NZW patrolu chor. Stanisława Kakowskiego „Kaźmierczuka”, wchodzącego w skład oddziału, którego dowódcą był ppor. Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój” odbędzie się w sobotę w Pawłowie Kościelnym (mazowieckie, powiat przasnyski).
Zdjęcia mężczyzn, kobiet i dzieci zamordowanych w lipcu 1945 roku przez NKWD można zobaczyć na wystawie „Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej”, którą otwarto w tzw. Domu Turka w Augustowie. Niedługo Instytut Pileckiego uruchomi tam Muzeum Obławy Augustowskiej. „To będzie piękne miejsce, jedno z najpiękniejszych muzeów” – podkreśla wiceminister kultury Magdalena Gawin.