Wkrótce ruszy remont reprezentacyjnej willi w centrum Bielska-Białej, którą w XIX w. ofiarował miastu bogaty mieszkaniec Theodor Sixt. Powstanie tam centrum aktywizujące bielszczan – dowiedziała się w piątek PAP w Galerii Bielska BWA, która dysponuje obiektem.
Kompleksowy remont ponad 20 historycznych budynków - m.in. famuł i dawnych konsumów, a także odrestaurowanie pomp i budowę "zielonego" parkingu obejmie rewitalizacja obszarowa Księżego Młyna w Łodzi. Część prac w ramach inwestycji za 75 mln zł ma rozpocząć się w tym roku.
Rusza kolejny etap rewitalizacji XIX-wiecznego osiedla Księży Młyn w Łodzi. Ruiny dwóch zabytkowych budynków magazynowych dawnych zakładów włókienniczych zostaną odrestaurowane i wkomponowane w nową architekturę wielofunkcyjnego kompleksu Textorial Park II.
Do 15 sierpnia w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu na Dziedzińcu Zamku Królewskiego (ul. Zamkowa 12) można obejrzeć wystawę plenerową Muzeum Historii Polski „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei”. Wstęp wolny, wystawa będzie czynna w godz. 9.00-21.00.
Ponad 300 tys. zł dofinansowania otrzymało Muzeum Miasta Łodzi na modernizację i rewitalizację ogrodu przy pałacu Poznańskich z przełomu XIX i XX w. W ubiegłym roku ogród wpisano do rejestru zabytków Łódzkiego. Pałac jest siedzibą Muzeum.
Dom aukcyjny Artcurial wystawi 4 czerwca br. na sprzedaż obraz Vincenta van Gogha pt. "Kobiety naprawiające sieci na wydmach". Szacuje się, że obraz namalowany w 1882 r. zostanie sprzedany na aukcji w Paryżu za ok. 6 mln dolarów.
Słubice (Lubuskie) dzięki pomocy z funduszy unijnych wybudują 30-metrową wieżę widokową. Budowla będzie nawiązywała do Wieży Kleista, która przed II wojną światową górowała nad prawobrzeżną częścią Frankfurtu nad Odrą, która po wojnie stała się polskimi Słubicami.
Kilkadziesiąt obrazów Feliksa Antoniego Franicia, którego talent malarski kształtowali Juliusz i Wojciech Kossakowie, obejrzeć można w galerii Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Ekspozycję przygotował historyk z muzeum Mariusz Makowski.