List intencyjny ws. współpracy na rzecz muzeum hutnictwa, które powstanie na terenie hali byłej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie z 1905 r., podpisali w czwartek przedstawiciele zainteresowanych samorządów oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Z okazji 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w d. Wielkim Księstwie Litewskim w niedzielę w wileńskim kościele p.w. Ducha Świętego odprawiono mszę świętą w intencji jego przywódców, a także powstańców weteranów spoczywających na Starej Rossie.
Najstarszą krakowską szopkę, datowaną na koniec XIX w., od lat 50. można podziwiać na wystawie stałej w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Teraz jednak dzieło murarza i kaflarza Michała Ezenekiera jest pokazywane w nowej aranżacji.
Prawie 400 obrazów, mebli, bibelotów i zabawek z pierwszej połowy XIX w. będzie można oglądać od piątku w Muzeum Narodowym w Szczecinie na wystawie sztuki biedermeieru. Zwiedzający zobaczą także dzieła o pomorskim rodowodzie.
Archiwum Państwowe w Zielonej Górze wydało monografię pt. „Zielonogórska Gmina Żydowska 1813–1942”. Autorem książki jest wieloletni pracownik tej instytucji prof. Zbigniew Bujkiewicz. We wtorek, 6 lutego, odbędzie się promocja wydawnictwa połączona z otwarciem wystawy poświęconej społeczności żydowskiej w Zielonej Górze.
„Moja rodzinna historia uświadomiła mi, że nasze spiski i powstania w równym stopniu oddziaływały na ogromną grupę ludzi, którzy niekoniecznie sami podejmowali decyzję o zaangażowaniu się w nie – czyli członków rodzin spiskowców i powstańców. Za to właśnie oni stawali potem często przed dramatycznym wyborem odnośnie swoich losów, powiązanych przecież z życiem spiskowca” – pisze Agata Markiewicz we wstępie.
„Tajemnica sekretarzyka, czyli z pamiętnika Poznanianki” Donaty Dominik-Stawickiej to opowieść o życiu w Poznaniu i w Wielkopolsce w XIX wieku. Druga część tytułu książki – „z pamiętnika Poznanianki” jest ważna, bo istotnie narratorka Anna Miśkiewicz (1812-1905) poznanianka, a właściwe mieszkanka Wielkiego Księstwa Poznańskiego, przedstawia w pamiętniku całe swoje życie od dzieciństwa po schyłek.
Rękopisy Juliusza Słowackiego są relikwiami polskiego piśmiennictwa, dlatego bardzo cieszymy się, że nasze zbiory wzbogaciły się o kolejny obiekt wybitnego poety - powiedział PAP dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.
Biblioteka Narodowa zakupiła w paryskim antykwariacie bezcenny rękopis wiersza Juliusza Słowackiego "Le Cimetiere du Pere la Chaise" wraz z zawierającym go zabytkowym sztambuchem. Utwór podarowany córce francuskiego drukarza Korze Pinard, jest pierwszą kompletną wersją wiersza znanego dotychczas tylko we fragmencie.
Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie zakupiło cenne zabytki pochodzące z wyposażenia dawnej loży masońskiej, która istniała w tym mieście w latach 1818-1935. Są wśród nich kielichy i inne przedmioty związane z rytuałem i symboliką masonerii.