Wokalistka wystąpi na scenie plenerowej na placu Władysława Bartoszewskiego przed budynkiem MIIWŚ, w ramach wydarzenia: „sanah śpiewa Poezyje i nie tylko”. Koncert upamiętni 85 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną między innymi utwory z albumu „sanah śpiewa Poezyje” składającego się z wierszy ulubionych przez artystkę poetów, do których skomponowała własną muzykę. Na albumie znalazły się wiersze m.in.: Adama Asnyka, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego oraz Jacka Cygana. Podczas koncertu będzie można usłyszeć także utwory spoza repertuaru poezyjnego artystki.
Sanah, a właściwie Zuzanna Irena Grabowska to wokalistka szczególnie uwielbiana przez słuchaczy w każdym wieku. Artystkę wyróżniają chwytliwe melodie, pięknie zaaranżowane utwory i niepowtarzalny styl pisania piosenek. W swoich tekstach łączy język młodzieży z poezją, czerpiąc z twórczości polskich poetów, m.in. Wisławy Szymborskiej, Juliusza Słowackiego oraz Adama Mickiewicza. W ostatnich latach została wyróżniona Fryderykiem.
Dzień Podziemnego Państwa Polskiego został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z dnia 11 września 1998 r., w hołdzie dla twórców i działaczy podziemnych struktur Państwa Polskiego, a także tych wszystkich, którzy w wyjątkowo trudnych warunkach, z narażeniem własnego życia walczyli o polską niepodległość. Na czele utworzonej 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski stanął gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski. SZP została przekształcona najpierw w 1940 r. w Związek Walki Zbrojnej, a następnie rozkazem Naczelnego Wodza z 14 lutego 1942 r. w Armię Krajową, w skład której weszło ok. 200 organizacji wojskowych, zarówno spod okupacji niemieckiej jak i sowieckiej. W powiązaniu z AK działała podziemna organizacja Związku Harcerstwa Polskiego - Szare Szeregi, której starsi członkowie, przeszkoleni wojskowo, zasilali oddziały dywersyjne Kedywu. Po wkroczeniu wojsk sowieckich na teren Rzeczypospolitej rozpoczęły się masowe aresztowania władz i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. W odpowiedzi rozpoczęto walkę z nowym okupantem. 1 lipca 1945 r. Rada Jedności Narodowej ogłosiła przesłanie Polskiego Państwa Podziemnego, nazywane Testamentem Polski Walczącej, mówiące o Polsce wolnej, sprawiedliwej i demokratycznej.
Ruszyła sprzedaż biletów. Można je nabyć na stronie: https://muzeum1939.pl/ oraz w kasach biletowych Muzeum. „W ramach zakupionego biletu do końca października będzie można również obejrzeć wystawę czasową „LAS. Schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni” – informuje Muzeum II Wojny Światowej.
Patronami medialnymi koncertu są portal Trójmiasto.pl, „Dziennik Bałtycki” i portal Dzieje.pl.”
Źródło: materiały Muzeum II Wojny Światowej
szuk/