Kultura i sztuka po 1989 roku

21.03.2018

Autor sztuki o I. Sendlerowej: chciałbym pokazać spektakl w Warszawie

Irena Sendlerowa. Fot. PAP/A. Rybczyński Irena Sendlerowa. Fot. PAP/A. Rybczyński

Autor sztuki teatralnej o Irenie Sendlerowej włoski reżyser i dramaturg Roberto Giordano powiedział PAP, że chciałby pokazać spektakl w Polsce. Sztukę "Irena Sendlerowa. Trzecia matka z warszawskiego getta" wystawił we wtorek w Instytucie Polskim w Rzymie.

Giordano w rozmowie z PAP podkreślił: "Moim marzeniem jako neapolitańczyka i Włocha jest to, by zaprezentować spektakl o Irenie Sendlerowej w Warszawie, na rocznicę jej śmierci w maju".

Dodał, że starania, aby plan ten został zrealizowany podejmują Instytuty kultury włoskiej w Krakowie oraz w Warszawie, gdzie zaprezentował książkę o polskiej Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata.

Książka ma zostać też przetłumaczona na język polski - dodał aktor, reżyser i dramaturg.

Następnie wyjaśnił: "Żyję skromnie. By spełnić moje marzenie i pojechać do Polski, aby spotkać się w Warszawie z Elżbietą Ficowską, uratowaną przez Irenę Sendlerową i innymi osobami oraz poznać miejsca, gdzie działała, sprzedałem moją kolekcję gadżetów związanych z Maradoną, którą gromadziłem od dziecka."

"Była tam jego koszulka z klubu piłkarskiego Napoli, zdjęcia i inne pamiątki" - stwierdził.

"Poznałem historię polskiej bohaterki 12 maja 2008 roku, gdy zmarła. Przeczytałem wtedy, że uratowała ponad 2,5 tysiąca dzieci z warszawskiego getta. Byłem zdumiony tym, że nie znałem tej tak ważnej historii, nie rozumiałem, jak mogłem to przeoczyć. Zacząłem szukać informacji o niej" - powiedział Roberto Giordano.

Zauważył: "I wtedy okazało się też, że we Włoszech praktycznie jej postać nie była znana. Odbyło się tylko sympozjum na jej temat w Bergamo, a drugie w rejonie Wenecji. Potem, pięć lat później obejrzałem wywiad we włoskiej telewizji z Elżbietą Ficowską i ta rozmowa do głębi mną wstrząsnęła".

"Postanowiłem przenieść na scenę historię życia Sendlerowej. Zacząłem gromadzić wszystkie informacje o niej, czytałem. Serce podpowiadało mi, że muszę się tym zająć. Pochłonęło mnie to do tego stopnia, że w 2015 roku odmówiłem napisania sztuki dla teatru w Neapolu, bo zajmowałem się życiem polskiej bohaterki" - wspominał autor.

Roberto Giordano wytłumaczył, że kiedy w styczniu 2016 roku wystawił spektakl w Neapolu, obecna na nim i wykładająca w tym mieście Chorwatka pochodzenia żydowskiego Suzana Glavas powiedziała, że tę historię trzeba pokazać jak największej liczbie osób, by ją poznały. Zapadła decyzja o publikacji sztuki.

"Książkę zaprezentowałem między innymi w Genui i innych miastach we Włoszech, a następnie w Warszawie, co było dla mnie największym przeżyciem, bo miałem okazję w Polsce mówić o Irenie Sendler" - dodał.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ron/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL