Portret Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (1919-2000) przedstawia w poniedziałek na łamach rzymskiego dziennika „La Repubblica” włoski pisarz i krytyk literacki Pietro Citati.
Autor tekstu o polskim pisarzu, który prawie pół wieku mieszkał w Neapolu, przypomina, że w 2019 roku, w 100. rocznicę jego urodzin, ukazał się we Włoszech zbiór jego utworów w obszernym, liczącym prawie 1900 stron tomie opublikowanym nakładem wydawnictwa Mondadori.
Citati opisuje drogę życiową Herlinga-Grudzińskiego, w tym pobyt w łagrze i wstąpienie do armii generała Władysława Andersa oraz szlak bojowy, jaki z nią przebył aż do bitwy o Monte Cassino.
"Przed wojną - podkreśla - Herling zamierzał zostać krytykiem literackim, ale wojna i uwięzienie popchnęły go ku literaturze i czystej udręce tworzenia. Napisał pod ich wpływem dwa arcydzieła: +Inny świat+ i +Dziennik pisany nocą+" - przypomniał autor artykułu.
Następnie zaznaczył: Herling-Grudziński "chciał opisać rozdziały ciemnej historii ludzkości - złowrogiej i okrutnej: obozy koncentracyjne, getta, zagładę, cały system zorganizowanego okrucieństwa".
Mało znaną przez lata we Włoszech postać polskiego pisarza, który mieszkał w tym kraju kilka dekad, opinia publiczna poznała w 2019 roku dzięki publikacji zbioru jego prac oraz wielkiemu festiwalowi jego twórczości, zorganizowanemu w Neapolu m.in. przez Instytut Polski w Rzymie.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ mal/