Piotr Mueldner-Nieckowski, Janusz Marynowski, Mirosław Bałka i Jan Englert otrzymali w środę przyznawaną przez samorząd Mazowsza Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida. W kategorii "dzieło życia" uhonorowano zmarłego w lipcu aktora Andrzeja Łapickiego.
Nagroda im. Cypriana Norwida przyznawana jest od 2001 roku przez samorząd województwa mazowieckiego artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. W tym roku nagrodę "Dzieło życia" za całokształt twórczości kapituła przyznała Andrzejowi Łapickiemu, który zmarł w lipcu tego roku, nie doczekawszy momentu wręczenia nagrody. Podczas środowej uroczystości wręczenia nagród statuetka norwidowska "Dzieło życia" przekazana została na ręce żony Kamili Łapickiej oraz Zuzanny Łapickiej-Olbrychskiej.
"Trudno wyobrazić sobie polski teatr i polską kinematografię bez Andrzeja Łapickiego. Zagrał ponad 200 ról w teatrze, filmie i telewizji, wyreżyserował przeszło 100 przedstawień. Obrońca tradycji, mistrz słowa i wielki artysta, którego kilkudziesięcioletnia obecność na scenach Warszawy, zostawiła trwały ślad w historii polskiego teatru" - mówił Janusz Fogler, przewodniczący kapituły nagrody im. Cypriana Norwida "Dzieło życia".
Jurorzy podjęli decyzję o uhonorowaniu Łapickiego już w czerwcu i zarówno córka, jak i żona zmarłego aktora podkreślały, jak bardzo się z niej cieszył. "Miał wielkie plany, żył intensywnie. Możliwe, że zobowiązania teatralne utrudniłyby mu uczestniczenie w ceremonii wręczenia nagród, tak jak to się stało w przypadku Jana Englerta. Możliwe, że w tej chwili razem odbywaliby jakąś próbę" - mówiła Kamila Łapicka.
Próba w Teatrze Narodowym uniemożliwiła Janowi Englertowi osobiste odebranie nagrody w kategorii teatralnej. Otrzymał ją za wystawienie dramatu "Udręka życia" w Teatrze Narodowym w Warszawie. "Udręka życia", nazywana „komedią rodzinną", traktuje przede wszystkim o poszukiwaniu szczęścia, zmaganiach z nużącą codziennością, lęku przed opuszczeniem i zapomnieniem. Autor dramatu - Hanoch Levin - zmarły w 1999 roku Izraelczyk, uznawany jest dziś za jednego z najciekawszych współczesnych dramatopisarzy.
W kategorii "literatura" nagrodzono Piotra Mueldnera-Nieckowskiego za tom wierszy "Park" (wyd. Aula). Mueldner-Nieckowski to człowiek renesansu - lekarz, wykładowca na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i polonistce UW, jest autorem "Wielkiego słownika frazeologicznego języka polskiego" (2003) oraz "Wielkiego słownika skrótów i skrótowców" (2007). Od 40 lat współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, na antenie radiowej ukazało się ponad 60 jego dramatów. Jest autorem powieści "Himalaje" (1979), "Czapki i niewidki" (1980), "Diabeł na placu Zbawiciela" (1990) i zbioru opowiadań "Raz jeden jedyny" (2007).
W kategorii muzycznej nagroda przypadła Januszowi Marynowskiemu za zorganizowanie festiwalu Szalone Dni Muzyki "Les Titans" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Jako kierownik orkiestry Sinfonia Varsovia, podróżuje z nią po całym świecie, ale też angażuje się w działania artystyczne w Warszawie, gdzie zespół ma stałą siedzibę na Grochowie. Pierwszą edycję Szalonych dni muzyki zorganizował w 2010 roku, rok później, podczas czterech festiwalowych dni drugiej edycji imprezy, odwiedziło ją aż 30 tys. melomanów. Trzecia odsłona Szalonych Dni Muzyki rozpocznie się w najbliższy piątek.
Mirosław Bałka został tegorocznym laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za wystawę "Fragment" w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, na której zebrano jego prace wideo. Bałka jest artystą, który trzykrotnie okazał się najcenniejszym twórcą w rankingu "Kompas Sztuki" sporządzonym na podstawie wskazań ponad 80 polskich galerii. Wystawa "Fragment" została zaprezentowana także w Berlinie, a w przyszłym roku zostanie pokazana w Moskwie.
Celem przyznawania nagród im. Cypriana Kamila Norwida przez samorząd województwa mazowieckiego jest przede wszystkim promocja wybitnych dzieł i artystów tworzących na Mazowszu. Laureaci w poszczególnych kategoriach otrzymują po 20 tys. zł, a laureat nagrody za "Dzieło życia" - 25 tys. zł. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody, przyznawanej od 2001 roku, są: Danuta Szaflarska, Antoni Wit, Erwin Axer, Jan Ekier, Tadeusz Konwicki. (PAP)
aszw/ abe/