Spektakl „Imagine” w reżyserii Krystiana Lupy, będący koprodukcją dwóch Teatrów Powszechnych – w Warszawie i Łodzi – w październiku zostanie zaprezentowany w kilku miastach europejskich. Podróże do Włoch, Belgii i Hiszpanii realizowane są dzięki wsparciu z programu UE „Kreatywna Europa”.
Europejskie tournée rozpocznie się w weekend 15 i 16 października w zabytkowym Teatro Storchi we włoskiej Modenie, w ramach VIE Festival. Tydzień później zespół "Imagine" odwiedzi Belgię, gdzie spektakl będzie zagrany w Theatre de Liege. Z kolei 28 i 29 października odbędą się pokazy dla hiszpańskiej widowni w Teatros del Canal w Madrycie. Podróże zagraniczne polskiego teatru możliwe są dzięki międzynarodowej współpracy w ramach projektu "Prospero. Extended Theatre", realizowanego dzięki wsparciu z unijnego programu "Kreatywna Europa".
"Z powodu pandemii w większości bezpowrotnie odwołane zostały liczne wyjazdy spektaklu +Capri – wyspa uciekinierów+, m.in. do Neapolu, Paryża, Madrytu i Chin. Po burzliwym okresie zamykania teatrów i zawieszania międzynarodowych połączeń lotniczych, na szczęście powróciła możliwość swobodnego podróżowania ze spektaklami. Najbliższe wyjazdy +Imagine+ to dla nas nie tylko duża szansa na owocne i pouczające spotkania z widownią Zachodniej Europy, która dobrze zna teatr Krystiana Lupy, ale także możliwość zacieśnienia współpracy ze znamienitymi teatrami, partnerami z grupy Prospero" – podkreślił dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie Paweł Łysak.
Z kolei, zdaniem dyrektorki łódzkiego Teatru Powszechnego Ewy Pilawskiej, europejskie tournée "Imagine" to najlepsza forma promocji polskiej kultury.
Autorski spektakl Krystiana Lupy odwołuje się do idei New Age i kulturowej rewolucji przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Reżyser, wychodząc od słów piosenki Johna Lennona "Imagine", zadaje pytanie o żywotność utopii we współczesnym świecie, zwłaszcza idei New Age, wizji świata bez wojen, państw, własności i nienawiści.
"Lennon jest autorem piosenki +Imagine+, która mówi: wyobraź sobie, że nie ma piekła/nieba, że nie ma granic i narodów, za które warto umierać i zabijać. (…) Oczywiście chodzi o to, żeby tę ideę zaprowadzić, zainicjować w myśli ludzkiej, w wyobraźni ludzkiej. Dla mnie jest to tekst genialny, nie bez powodu stał się hymnem, w jakimś sensie też hymnem New Age. Jest to wielki fenomen, wielki symbol kulturowy i wielki symbol tego, co zostało zaprzepaszczone. Nad tym, dlaczego to zostało zaprzepaszczone, zastanawiamy się w spektaklu" - opowiadał Krystian Lupa przy okazji premiery, która odbyła się w kwietniu w Łodzi.
Po październikowych wyjazdach zagranicznych, na koniec listopada, zaplanowane zostały także dwa gościnne pokazy mistrzowskie "Imagine" w Katowicach, w ramach XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje". W Teatrze Powszechnym w Warszawie spektakl będzie zagrany w połowie stycznia 2023 r.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pat/