Od 4 do 7 października w Parlamencie Europejskim w Brukseli zostanie pokazana wystawa "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w południowo-wschodniej Polsce w latach 1939-45".
Autorami wystawy są historycy rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
"Na 44 planszach pokazujemy kilka bloków tematycznych. Są m.in. informacje dotyczące życia Polaków i Żydów pod okupacją niemiecką, wykazy osób, które pomagały Żydom, przypominamy rolę duchowieństwa w niesieniu pomocy. Pokazaliśmy też wieś Markową koło Łańcuta, gdzie za ukrywanie osób narodowości żydowskiej zamordowano rodzinę Ulmów" - powiedziała w piątek współautorka wystawy, Elżbieta Rączy z rzeszowskiego oddziału IPN.
Według niej, dotychczas historycy ustalili, że ponad 1600 mieszkańców z terenu dzisiejszego województwa podkarpackiego niosło pomoc Żydom. Ok. 200 z nich zginęło. "Wśród ofiar były zarówno pojedyncze osoby, jak i całe rodziny" - zaznaczyła Rączy. Podkreśliła, że cały czas trwają badania i pojawiają się informacje o nowych osobach, które ratowały Żydów.
Na ekspozycji znajdą się m.in. fotografie Polaków, którzy pomagali Żydom, zdjęcia kryjówek, fotokopie dokumentów z czasów okupacji niemieckiej w Polsce.(PAP)
kyc/ hes/