Dziedzictwo Ułanów Jazłowieckich pomaga Polakom budować tożsamość narodową - powiedział w niedzielę Mariusz Błaszczak. Szef MON uczestniczył w uroczystościach upamiętniających żołnierzy 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich w Górkach Kampinoskich (Mazowieckie).
Ułani Jazłowieccy podczas wojny obronnej 1939 r. stoczyli na terenie Puszczy Kampinoskiej walki z okrążającymi Warszawę wojskami niemieckimi. "Byli dzielni, wytrwali i ofiarni i dopięli swego. To jest wzór do naśladowania dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego" - powiedział minister Błaszczak, cytowany w przesłanym PAP komunikacie.
Szef MON podkreślił, że ułani służyli w "wyjątkowej" jednostce Wojska Polskiego, wyróżnionej Orderem Virtuti Militari za walki w latach 1918-20, oraz za "niezwykłe męstwo" w 1939 roku".
Szef MON podkreślił, że ułani służyli w "wyjątkowej" jednostce Wojska Polskiego, wyróżnionej Orderem Virtuti Militari za walki w latach 1918-20, oraz za "niezwykłe męstwo" w 1939 roku".
"Po udziale w sławnej Bitwie nad Bzurą, 17 września, w czterogodzinnej, okupionej dużymi stratami, ciężkiej walce Ułani Jazłowieccy pokonali nieprzyjacielskie jednostki, by dwa dni później przeprowadzić śmiałą szarżę pod Wólką Węglową, która umożliwiła części Armii Poznań znaczące wzmocnienie szeregów obrońców Warszawy" - przypomniał.
Minister podkreślił, że dziedzictwo ułanów, wyrażające się siłą charakteru, pomaga Polakom budować - na podstawie tradycji, historii i wiary - "naszą tożsamość narodową".
"Nie ulega dla mnie żadnym wątpliwościom, że łączy nas jedno - miłość ojczyzny. Polska nas łączy. Jesteśmy razem dlatego, że mamy wspólną tradycję, historię i język. Ziemia nas łączy i wiara, a także ułani z 14. Pułku i Matka Boska Jazłowiecka - ich patronka" - mówił.
Minister podziękował lokalnej społeczności oraz władzom samorządowym za pamięć o wydarzeniach sprzed 80 lat. "Duch jest silny w tej społeczności, a to jest istotne dla bezpieczeństwa Ojczyzny" – mówił.
W trakcie uroczystości odczytano apel pamięci, oraz złożono kwiaty pod Pomnikiem Poległych Ułanów Jazłowieckich.
autor: Monika Zdziera
mzd/ pat/