W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się w piątek premiera filmu dokumentalnego „Gdańsk 1939” oraz specjalnego portalu z relacjami świadków wojny. Oba projekty zostały przygotowane w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Trwający ok. godzinę film dokumentalny „Gdańsk 1939”, w reżyserii Grzegorza Karbowskiego, na zlecenie Muzeum II Wojny Światowej zrealizowało Video Studio Gdańsk.
"Film opowiada o wydarzeniach 1939 roku w Gdańsku oraz ich genezie nawiązującej między innymi do utworzenia Wolnego Miasta Gdańska i jego nazyfikacji w latach 30. Do poruszanych przez dokument zagadnień należą tragiczne losy polskiej i żydowskiej ludności tego miasta, a także bohaterska obrona Westerplatte czy gdańskiego gmachu Poczty Polskiej" - poinformował rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Aleksander Masłowski.
Dodał, że w dokumencie wykorzystano wiele materiałów archiwalnych. Dopełniają je fragmenty wspomnień ze świadkami historii, zrealizowanych przez MIIWŚ. Wśród osób wspominających przedwojenny Gdańsk jest m.in. zmarły w 2016 r. wybitny reżyser filmowy i teatralny Andrzej Wajda. Relacje świadków uzupełniają komentarze historyków oraz badaczy historii Gdańska XX wieku.
Oprócz projekcji filmu w MIIWŚ zaplanowano także w piątek uruchomienie Portalu Historii Mówionej.
"Na początek dostępnych będzie 15 notacji filmowych trwających łącznie 18 godzin. Portal będzie systematycznie uzupełniany o kolejne nagrania. Muzeum posiada na razie ok. 450 relacji" - poinformował PAP Masłowski.
Wyjaśnił, że większość nagrań dotyczy polskich losów podczas wojny, ale nie brakuje wśród nich opowieści o innych narodach dotkniętych konfliktem i okupacją.
"Portal da możliwość nie tylko obejrzenia zgromadzonych relacji filmowych, ale i pobrania ich transkrypcji w języku polskim lub angielskim. Tam gdzie to było możliwe do udostępnionych relacji dołączone zostały w galerii kopie dokumentów i zdjęć archiwalnych" - dodał rzecznik prasowy MIIWŚ.
Nagrania zrealizowano głównie na terenie Polski, ale część wspomnień pochodzi też od osób zamieszkałych za granicą m.in. w Białorusi, Niemczech, na Ukrainie i USA. Wśród opowiadających o swoich przeżyciach wojennych są też cudzoziemcy. Większość relacji uzyskali pracownicy MIIWŚ, a pozostałe pochodzą od Fundacji Filmowej Armii Krajowej.
Z Portalu Historii Mówionej będzie można korzystać wyłącznie w celach niekomercyjnych tj. edukacyjnych i badawczych. Skierowany jest głównie do uczniów, studentów, naukowców, filmowców, dziennikarzy, a także przedstawicieli instytucji badawczych i popularyzujących wiedzę o II wojnie światowej.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ agz/