25 sierpnia 1944 r. powstańcy ze zgrupowania AK „Leśnik” odparli kolejne niemieckie natarcie na budynki Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) w Warszawie. W nocy z 25 na 26 sierpnia ze Starego Miasta do Śródmieścia ewakuowała się kanałami Komenda Główna AK.
25 sierpnia 1944 r. niemieckie oddziały przeprowadziły kolejne natarcie na kompleks budynków Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki. Gmachów bronili powstańcy ze zgrupowania AK "Leśnik" pod dowództwem ppłk. Jana Szypowskiego "Leśnika". Wśród obrońców była m.in Samodzielna Grupa ze zgrupowania AK "Róg" i kompania "Osa" z Batalionu AK "Kiliński". Tego dnia Niemcom udało się zająć budynek szkoły powszechnej przy ul. Rybaki 32. Powstańcy bronili PWPW do 27 sierpnia. Historycy szacują, że podczas walk poległo tam co najmniej 80 żołnierzy AK. Kompleks budynków został zniszczony w 60 proc.
W nocy z 25 na 26 sierpnia Komenda Główna AK oraz kierownictwo cywilne z wicepremierem Janem Stanisławem Jankowskim ps. Soból i przewodniczącym Rady Jedności Narodowej Kazimierzem Pużakiem ps. Bazyli ewakuowało się kanałami ze Starówki do Śródmieścia.
25 sierpnia był ostatnim dniem obrony szpitala Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej 12 przez Batalion AK "Czata 49". Przez niemal cztery tygodnie stanowił on ważną powstańczą redutę broniącą Starego Miasta przed niemieckimi atakami z kierunku północnego.
Zaciekłe walki toczyły się w budynkach zarządu i przedwojennej stacji obsługi Polskiego Fiata (ul. Sapieżyńska 6). Bronili ich m.in. żołnierze z Batalionu AK "Zośka". Niemcy użyli broni pancernej i granatników.
Powstańcy kontynuowali obronę pozycji w rejonie klasztoru Kanoniczek na Placu Teatralnym, odpierając kolejne ataki nieprzyjaciela.
W nocy z 25 na 26 sierpnia Komenda Główna AK oraz kierownictwo cywilne z wicepremierem Janem Stanisławem Jankowskim ps. Soból i przewodniczącym Rady Jedności Narodowej Kazimierzem Pużakiem ps. Bazyli ewakuowało się kanałami ze Starówki do Śródmieścia. Nową siedzibą KG AK stał się budynek Pocztowej Kasy Oszczędności przy ul. Świętokrzyskiej.(PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ pat/