Oddziały niemieckie atakują Żoliborz. Powstańcy bronią się m.in. przy ul. Królewskiej, pl. Trzech Krzyży, koło Politechniki i w rejonie Towarowej. W dworze Reicherów w Ożarowie wysłannicy Komendy Głównej AK prowadzą rozmowy kapitulacyjne z generałem SS i policji Erichem von dem Bachem-Zelewskim.
28 września 1944 r., po kapitulacji powstańczych oddziałów Mokotowa, Niemcy atakują Żoliborz. Broni go ponad tysiąc żołnierzy AK. Od rana trwa ostrzał artyleryjski w rejonie ul. Krasińskiego i pl. Wilsona. Do natarcia Niemcy zgromadzili 8 tys. żołnierzy Wehrmachtu, Luftwaffe oraz innych formacji. Na dzielnicę nacierały czołgi i działa samobieżne 19. dolnosaksońskiej Dywizji Pancernej gen. Källnera.
W Śródmieściu powstańcy bronią się w kamienicy Granzowa przy ul. Królewskiej 16 obsadzonej przez żołnierzy ppor. AK Ignacego Szczeniowskiego "Paprzyca". Trwają walki w obronie pozycji m.in. koło Politechniki, w rejonie placu Trzech Krzyży i przy ul. Towarowej.
"Nieprzyjaciel przez całą dobę nękał nasze pozycje i zaplecze ogniem granatników i broni maszynowej. Zwiększona była zwłaszcza aktywność ogniowa Niemców na rejon Królewskiej, Próżnej, Świętokrzyskiej, Zielnej, Marszałkowskiej i Towarowej" - informuje organ prasowy Stronnictwa Ludowego "Nowy Świat". "Nasze oddziały zniszczyły w nocy ogniem przeciwpancernym i granatami niemiecki bunkier strzelniczy w ogródku GK przy Brackiej, oraz bunkier w al. Sikorskiego 31 (ob. Al. Jerozolimskie - PAP). Ostrzelano skutecznie granatnikami pozycje niemieckie w rej. Al. Ujazdowskich i bunkier na terenie Ministerstwa Spraw Wojskowych. (...) Ogniem przepędzono patrole niemieckie z Ogrodu Pomologicznego" - czytamy. Gazeta informuje, że powstańcy odparli natarcie na pozycje na ul. Gdańskiej 4 (Żoliborz).
"Nasz nocny wypad przepędził niemieckie placówki z ul. Bieniewickiej na pograniczu Żoliborza i Marymontu" - podaje "Nowy Świat".
Na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej oddziały niemieckie pacyfikują i podpalają wspierające powstańców osady i wsie - Brzozówkę, Krogulec, Pociechę oraz Wiersze.
Parlamentariusze - ppłk dypl. Zygmunt Dobrowolski, ps. "Zyndram", i tłumacz kpt. Alfred Korczyński "Sas" wyznaczeni przez Komendę Główną AK prowadzą rozmowy z Niemcami. Rozmowy kapitulacyjne toczą się w dworze Reicherów przy ul. Poniatowskiego 1 w Ożarowie Mazowieckim. Od 5 sierpnia 1944 r. XIX-wieczna budowla jest kwaterą SS-Obergruppenführera i generała policji Ericha von dem Bacha-Zelewskiego.
Powstańcza prasa pisze o trzech sowieckich przyczółkach na lewym brzegu Wisły: przy ujściu Pilicy koło Magnuszewa, w rejonie Janowca, gdzie opanowano część szosy Puławy - Zwoleń oraz w rejonie Baranowa i Staszowa. "Ofensywa sowiecka w Małopolsce zachodniej trwa" - wyjaśnia gazeta SL.
Prasa powstańcza donosi, że oddziały amerykańskie walczą z Niemcami koło Arracourt w Lotaryngii (Francja), a Sowieci - w rejonie Tallinna (Estonia). (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ miś/