5.I. Władze komunistyczne poinformowały o rozwiązaniu przez ministra nauki, szkolnictwa wyższego i techniki Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS). 9.I. Pierwsze w stanie wojennym spotkanie gen. Wojciecha Jaruzelskiego z prymasem Polski Józefem Glempem. 13.I. W Gdańsku powstał podziemny Ogólnopolski Komitet Oporu "Solidarność”. Na jego czele stanął Eugeniusz Szumiejko. 20.I.
Rząd podjął decyzję o budowie pierwszej w Polsce elektrowni atomowej w Żarnowcu.
25.I.
Sejm uchwalił ustawę zatwierdzającą wprowadzenie stanu wojennego.
1.II.
Ogłoszono drastyczną podwyżkę cen, prezentowaną w mediach jako zapowiedź gruntownej reformy gospodarczej. Ceny żywności wzrosły o 241%, a opału i energii o 171%.
3.II.
Przed Sądem Marynarki Wojennej w Gdyni zapadł wyrok w procesie oskarżonych o zorganizowanie strajku w Wyższej Szkole Morskiej: Ewę Kubasiewicz skazano na 10 lat więzienia, Jerzego Kowalczyka i Władysława Trzcińskiego na 9 lat, pozostałym wymierzono kary od 3 do 6 lat pozbawienia wolności.
11.II.
Ukazał się pierwszy numer podziemnego "Tygodnika Mazowsze" - największego w latach 1982-1989 podziemnego pisma "Solidarności".
13.II.
Władze komunistyczne podjęły decyzję o budowie w Warszawie do 1990 r. pierwszego odcinka metra, łączącego Kabaty z Hutą "Warszawa".
Demonstracje uliczne w Poznaniu, starcia z milicją. Zatrzymano 194 osoby. Jeden z demonstrantów - Wojciech Cieślewicz - w wyniku odniesionych obrażeń zmarł.
Pobicie internowanych związkowców przez służbę więzienną w Wierzchowie Pomorskim.
18.II.
W Warszawie, w trakcie próby rozbrojenia, postrzelony został st. sierż. MO Zdzisław Karos, który pięć dni później zmarł.
25.II.
W Krakowie Mieczysław Gil i Edward Nowak zostali skazani na 4 oraz 3,5 roku więzienia za kierowanie w grudniu 1981 r. strajkiem w Hucie im. Lenina.
4.III.
W Moskwie Stanisław Kania spotkał się z Leonidem Breżniewem.
20.III.
Rozwiązanie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
31.III.
Podziemny 'Tygodnik Mazowsze' opublikował artykuł Jacka Kuronia 'Tezy o wyjściu z sytuacji bez wyjścia', wzywający do strajku generalnego, który zmusi władze komunistyczne do zawarcia kompromisu ze społeczeństwem.
1.IV.
W Paryżu ukazał się pierwszy numer miesięcznika 'Kontakt', którego redaktorem naczelnym został Mirosław Chojecki.
Dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa został Zdzisław Najder.
12.IV.
20.IV.
24.IV.
W Hiszpanii zakończyły się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, na których reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce.
TKK powołało Biuro Koordynacyjne NSZZ 'Solidarność' za Granicą, którym kierował Jerzy Milewski
TKK NSZZ 'Solidarność' wydała oświadczenie wzywające do pokojowych manifestacji w rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich oraz ogłosiła program „Społeczeństwo Podziemne”.
Manifestacje uliczne w Lubinie (1-2 IX).
3.IX.
Aresztowano internowanych 13 grudnia 1981 r. byłych działaczy KSS KOR: Jacka Kuronia, Jana Lityńskiego, Adama Michnika i Henryka Wujca.
W Bernie uzbrojona grupa terrorystów, przedstawiających się jako członkowie Patriotycznej Armii Polskiej, zajęła budynek ambasady PRL.
Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego skazał na 25 lat więzienia Roberta Chechłacza – głównego oskarżonego o zabójstwo st. sierż. MO Zdzisława Karosa.
W Moskwie zmarł sekretarz generalny KC KPZR Leonid Breżniew.
W drugą rocznicę rejestracji „Solidarności” TKK wezwała do 8-godz. strajku, który jednak zakończył się niepowodzeniem.
Lech Wałęsa zwolniony został z internowania.
Sąd Wojewódzki we Wrocławiu skazał Władysława Frasyniuka na 6 lat wiezienia.
W Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Tymczasowej Rady Krajowej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego (PRON). Przewodniczącym wybrano Jana Dobraczyńskiego.
19.XII.
Rada Państwa podjęła uchwałę o zawieszeniu stanu wojennego z dniem 31 grudnia 1982 r.
23.XII.
Pacyfikacja strajku w Hucie Katowice przy wsparciu czołgów i desantu ze śmigłowców.
31.XII.
Rada Państwa zawiesiła na terenie całego kraju stan wojenny.
Strona w budowie ...