Wystawą poświęconą postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, debatą z udziałem historyków i pokazem filmu o sowieckiej dominacji nad Polską po II wojnie św. upamiętniono we wtorek w Parlamencie Europejskim Żołnierzy Niezłomnych. Wydarzenie zorganizowali m.in. europosłowie PiS Anna Fotyga i Kosma Złotowski.
Debata, projekcja filmu i wystawa to następstwo zeszłorocznego seminarium na temat Żołnierzy Wyklętych, w wyniku którego przygotowano publikację "Rozstrzelana Armia Powraca". We wtorek przetłumaczona na język angielski książka trafiła do skrzynek wszystkich 751 eurodeputowanych.
"Chcemy pokazać, że wówczas gdy świat cieszył się, tańczył twista, u nas tak naprawdę zaczynał się czas bardzo mroczny. Pozostałości tego w przeciągu dziesięcioleci pokonujemy pracowicie" - powiedziała PAP Fotyga.
Podczas wydarzenia w Parlamencie Europejskim zaprezentowany został raport Pileckiego z jego pobytu w Auschwitz. W PE wystąpiły zespół gospel oraz orkiestra ze szkoły muzycznej w Kościerzynie, wyświetlono również film rosyjskich autorów pod tytułem "8/9 maja".
"To ważne wydarzenie, bo na terenie Rosji, przez rosyjskich twórców został przygotowany film dokumentalny, który pokazuje, co się działo (po wojnie)" - zaznaczyła Fotyga, była szefowa MSZ. Obraz przedstawiany jest jako historia, która pokazuje, jak skradziono zwycięstwo milionom Rosjan, Polaków, Czechów, Żydów czy Litwinów.
Jednym z gości w europarlamencie był Marek Franczak, syn ostatniego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego, Józefa Franczaka, ps. "Laluś". "Zawsze podkreślam, że kiedy cały świat zachodni zajmował się bogaceniem się, w październiku 1963 roku umierał ostatni Żołnierz Wyklęty, który zginął z bronią w ręku w lasach na terenie Polski południowej. To był +Laluś+" - wskazała Fotyga.
Witold Pilecki urodził się w 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem AK, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Walczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił do niewoli.
Po wyzwoleniu niemieckiego obozu jenieckiego w Murnau Pilecki został żołnierzem II Korpusu Polskiego we Włoszech. Wrócił do kraju, gdzie stworzył grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w Polsce. Został aresztowany, a potem zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowano go w 1991 roku, a prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
stk/ ap/ gma/