2011-06-06 (PAP) - Michał Pryczkowski, Robert Płotka i Kryspina Gusman z Wejherowa to zwycięzcy konkursu "Nasi bliscy, nasze dzieje, nasza pamięć - Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką". W poniedziałek laureatom wręczono nagrody na Zamku Królewskim w Warszawie.
Konkurs, który w tym roku miał drugą edycję, był adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Młodzież miała za zadanie uzyskać jak najwięcej informacji o ofiarach represji pod okupacją niemiecką, będących obywatelami II Rzeczypospolitej wszystkich narodowości i wyznań. Do konkursu zgłosiło się 168 szkolnych zespołów, które przygotowały 8,5 tys. prac konkursowych.
"To ponad tysiąc pięćset więcej prac niż w ubiegłorocznej edycji konkursu" - powiedział prezes Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie Dariusz Pawłoś. Podkreślił, że konkurs poza tym, że pomaga ustalać nazwiska polskich ofiar represji z czasów niemieckiej okupacji, przybliża także młodzieży historię II wojny światowej.
W pracach uczniów znalazły się informacje dotyczące ofiar i represjonowanych, m.in. ich nazwiska, daty urodzenia, adresy zamieszkania, kopie zdjęć i dokumentów, krótkie biogramy, nagrania relacji członków rodziny, świadków zdarzeń i wszelkie inne materiały, które udało im się zdobyć. Zbierane dane dotyczyły osób zabitych, zmarłych lub poległych żołnierzy, aresztowanych, więzionych, zmuszanych do pracy, wysiedlonych.
W I edycji konkursu młodzież przyczyniła się do poszerzenia wiedzy o losach ok. 7 tys. ofiar II wojny światowej. W ramach programu "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką", w którym uczestniczy ok. 30 instytucji (głównie muzeów i archiwów), do tej pory zebrano informacje dotyczące prawie 3 mln represjonowanych osób.
"Głównym celem uruchomienia tego programu było zmniejszenie anonimowości ofiar obywateli polskich z okresu II wojny światowej" - podkreślił historyk i przewodniczący jury, prof. Tomasz Szarota. Dodał, że z powodu realizacji programu po 70 latach od wybuchu wojny, Polska już nigdy nie uzyska pełnej imiennej listy ofiar.
W konkursie zwyciężyli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP "Orzeł" w Wejherowie (woj. pomorskie), którzy wykazali się największą aktywnością w zbieraniu danych. I nagrodę zdobył Michał Pryczkowski, II nagrodę - Robert Płotka, III nagrodę - Kryspina Gusman. Nagrodzono także nauczyciela historii i opiekuna laureatów, Andrzeja Tamulewicza, który zwyciężył w kategorii nagród indywidualnych dla opiekunów poszczególnych zespołów konkursowych.
"Udało nam się zgromadzić znaczną liczbę nazwisk osób, które były represjonowane w latach 1939-1945 przez niemieckiego okupanta. Informacje zdobywałem od znajomych i członków rodziny, ale przede wszystkim z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, gdzie zachowało się archiwum z danymi represjonowanych osób. Były to np. wycinki z powojennych rent inwalidzkich, które w czasie wojny padły ofiarą niemieckiej agresji" - powiedział PAP Michał Pryczkowski.
Honorowy patronat nad II edycją konkursu przyjęli m.in. minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
Patronat medialny nad konkursem objęła m.in. Polska Agencja Prasowa.
Szczegółowe informacje, w tym regulamin konkursu, są dostępne na stronach www.fpnp.pl oraz www.straty.pl. (PAP)
nno/ ls/