IPN wesprze polską delegację rządową w sprawie skarg katyńskich przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu - dowiedziała się PAP. Trybunał zajmie się oceną, czy władze Rosji nierzetelnie prowadziły śledztwo ws. zbrodni katyńskiej.
Do rozprawy publicznej w Trybunale w Strasburgu dojdzie 6 października. Ze strony polskiej poza skarżącymi i ich pełnomocnikami prawnymi w rozprawie udział weźmie delegacja rządowa z MSZ. Decyzję o wsparciu polskich obywateli - jako tzw. trzecia strona - rząd Polski podjął w 2009 r. przyłączając się do jednej ze skarg i przedkładając w Trybunale pisma procesowe.
Na prośbę MSZ w delegacji rządowej weźmie udział ekspert historyk IPN - dowiedziała się PAP ze źródła zbliżonego do kierownictwa instytutu.
Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wpłynęło sześć skarg katyńskich. Brak należytego postępowania wyjaśniającego zbrodnię katyńską to podstawowy zarzut, jaki stawiają władzom Rosji krewni zamordowanych przez NKWD w 1940 r. polskich obywateli.
Na początku lipca br. Trybunał uznał za dopuszczalne skargi katyńskie złożone: w 2007 r. przez Jerzego Janowca i Antoniego Trybowskiego, syna i wnuka oficerów, jeńców obozu w Starobielsku, rozstrzelanych w Charkowie, oraz w 2009 r. przez Witomiłę Wołk-Jezierską - córkę zamordowanego w Katyniu oficera artylerii Wincentego Wołka - wraz z 12 innymi osobami.
Trybunał zdecydował o konieczności rozpatrzenia wszystkich zarzutów podniesionych przez polskich obywateli dotyczących ewentualnego naruszenia artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Wśród najważniejszych zarzutów rodzin ofiar wobec władz Rosji są: brak skutecznego postępowania wyjaśniającego zbrodnię katyńską (oznacza złamanie art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka) oraz poniżające traktowanie krewnych ofiar zbrodni katyńskiej (art. 3 Konwencji), m.in. poprzez negowanie zbrodni katyńskiej jako historycznego faktu w wyrokach rosyjskich sądów.(PAP)
nno/ ls/