Przedstawiciele władz państwowych i podlascy samorządowcy uczcili we wtorek m.in. w Białymstoku i Suwałkach 73. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Kwiaty składano w miejscach pamięci.
Przy pomniku Żołnierzy Polskich na cmentarzu wojskowym w Białymstoku, wieniec złożyli rano wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i przedstawiciele służb mundurowych. Paszkowski przypomniał, że 8 maja 1945 roku to symboliczna data zakończenia wojny, bo działania wojenne wciąż trwały w Azji.
Podkreślił, że wojna "bardzo doświadczyła" polskie społeczeństwo. "Nasz kraj wyszedł z II wojny światowej nie dość, że z ogromnymi stratami ludnościowymi, materialnymi, to tak zwane wyzwolenie miało tę gorycz, że nie przywróciło nam suwerenności" - mówił dziennikarzom wojewoda.
Po południu w tym samym miejscu kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta.
W Suwałkach obchody zorganizowane przez władze miasta odbyły się przy pomniku Żołnierzy Września 1939 roku. Wzięli w nich udział m.in. kombatanci, harcerze, młodzież szkolna. Po sygnale syren wszyscy odśpiewali hymn Polski, a delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty.
Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz mówił, że powoli odchodzą ostatni świadkowie drugiej wojny światowej, którzy przekazali nam swoje świadectwo, "a wolność znają z doświadczenia i cierpienia".
Renkiewicz zwracał uwagę, że walka o pokój w Europie to ciągle aktualna sprawa. "Od dwóch, trzech lat w naszej przestrzeni funkcjonuje pojęcie Przesmyku Suwalskiego jako miejsca strategicznego. My tutaj żyjemy i mieszkamy. Dlatego, stojąc tutaj, obok jednostki wojskowej, która była także przed wojną, apelujemy o ten niezbędny dla wszystkich pokój" - powiedział prezydent miasta.
Przesmyk Suwalski lub Korytarz Suwalski to pojęcie z terminologii NATO. Dotyczy terenu obejmującego Suwalszczyznę, Augustów i Sejny. Stanowi połączenie państw bałtyckich z Polską i resztą państw NATO oraz rozdziela Obwód Kaliningradzki Rosji i Białoruś. Według przedstawicieli armii USA, region ten należy do potencjalnie najbardziej zapalnych punktów w Europie.(PAP)
autorzy: Jacek Buraczewski, Sylwia Wieczeryńska
bur/ swi/ wus/