Pomimo pandemii koronawirusa ok. 120 wystawców weźmie udział w XIV Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku – zapowiedzieli w czwartek w Poznaniu organizatorzy wydarzenia. Impreza kulinarna potrwa od 13 do 16 sierpnia.
W ramach festiwalu co roku na poznańskim Starym Rynku organizowany jest Jarmark Dobrego Smaku, na którym swoje wyroby wystawiają producenci żywności regionalnej z całego kraju. Imprezie tradycyjnie towarzyszy też kulinarny konkurs dla restauratorów oraz konkurs na najlepszą polską nalewkę. Chętni mogą również wziąć udział w festiwalowych warsztatach prowadzonych przez znanych kucharzy.
Organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku Wojciech Lewandowski powiedział w czasie czwartkowej konferencji, że w 14. imprezie weźmie udział ok. 120 wystawców, a 20 restauratorów będzie rywalizować w festiwalowym konkursie kulinarnym.
„Martwiliśmy się, że liczba wystawców spadnie w tym roku ze względu na pandemię. Ale mimo, że kilku wystawców wycofało się, to dołączyli nowi, szczególnie gastronomiczni, więc będzie ich mniej więcej tylu co w poprzednim roku” – powiedział.
„Mamy mnóstwo nowych stanowisk gastronomicznych z kuchnią koreańską, francuską, węgierską, czyli pod tym kątem festiwal jeszcze urósł” – dodał. Zaznaczył, że w tegorocznej edycji będzie też więcej specjałów kuchni wegetariańskiej i wegańskiej.
Wśród ciekawostek regionalnych Lewandowski wymienił stoisko, na którym będą lepione „pierogi poznańskie”. „To jest produkt, który wymyślił sobie jeden z naszych wystawców – są to pierogi nadziewane kaczką pieczoną z jabłkami” – opisał.
Lewandowski podkreślił, że decyzję o organizacji festiwalu podjęto dwa miesiące temu. „W Poznaniu przypadków zachorowań na SARS-CoV-2 nie jest zbyt wiele. Staramy się, śledząc wszystkie doniesienia, odpowiedzialnie zorganizować festiwal” – zaznaczył.
W związku z pandemią wszyscy wystawcy na Jarmarku Dobrego Smaku będą działać według zasad stosowanych na targowiskach: stoiska będą zabezpieczone szybą pleksiglasową, sprzedawcy będą wyposażani w maseczki i przyłbice, a kupujący nie będą mogli dotykać wystawionych produktów. Lewandowski dodał, że w tym roku część muzyczna festiwalu będzie ograniczona do kameralnych występów. Chętni do wzięcia udziału w festiwalowych kolacjach i warsztatach będą musieli się wcześniej zarejestrować. Dla uczestników przygotowano również zdalne warsztaty kulinarne. „Jeżeli ktoś w ogóle nie chce się ruszać z domu, może wziąć udział w warsztatach z Pawłem Zasławskim. One będą prowadzone przez Pawła z Torunia, a dotyczyć będą kaczki poznańskiej” – wyjaśnił Lewandowski.
„Zapraszamy także na kolacje degustacyjne. Dotyczą one głównie poznańskich specjałów – tematem pierwszej będą pyry i wino, a drugiej kaczka” - zachęcił Lewandowski dodając, że trzecie spotkanie kulinarne będzie poświęcona kuchni roślinnej i lokalnym serom.
W festiwalowym konkursie „Polska nalewka roku 2020” weźmie udział ok. 100 uczestników, ale zgłoszenia od chętnych są nadal przyjmowane. „Jest to konkurs dla absolutnych amatorów. O te nalewki serwowane +na imieninach cioci Kazi+ nam chodzi – żeby je przynieść, porównać z innymi, poddać profesjonalnej ocenie i wyjść z laurem najlepszej nalewki w kraju” – powiedział Lewandowski.
Tegoroczny festiwalowy konkurs kulinarny dla restauratorów będzie dotyczył potraw z kaczki. Jego organizator, Jerzy Podolski, zaznaczył, że przed uczestnikami nie postawiono żadnych ograniczeń. „Tematem jest kaczka. Na konkursie będą pierogi z kaczką, sernik z podrobami kaczymi, będzie danie z legalną marihuaną pozbawioną właściwości narkotycznych” – wymienił. Dodał, że do tej pory zgłoszono 10 dań, a w konkursie weźmie udział 20 restauracji, nie tylko z Poznania.
16 sierpnia, ostatniego dnia festiwalu, Ogólnopolski Cech Rzemieślników-Wędliniarzy-Kucharzy będzie promował na poznańskim Starym Rynku certyfikowany przez UE produkt regionalny – kiełbasę białą parzoną wielkopolską.(PAP)
Autor: Szymon Kiepel
szk/ pat/