Powstanie na Węgrzech w 1956 r. było pod wpływem wydarzeń w Polsce - Poznańskiego Czerwca i późniejszego przejęcia władzy przez Władysława Gomułkę - powiedział PAP historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Paweł Stachowiak. W niedzielę przypada 70. rocznica poznańskiego zrywu.
W Budapeszcie odbył się szereg wykładów składających się na konferencję „Dwie drogi rewolucji. Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech”. W siedzibie Instytutu Polskiego w węgierskiej stolicy zaprezentowano w piątek zdjęcia, wykład wygłosił m.in. dr Pal Attila Illes, były konsul generalny Węgier w Polsce.
Na Węgrzech obchodzona jest w czwartek 69. rocznica powstania zbrojnego przeciwko reżimowi komunistycznemu. Stłumiony przez armię sowiecką zryw dzieli obecnie scenę polityczną kraju, a w Budapeszcie zwolennicy rządu oraz opozycji upamiętnią jego ofiary osobno.
Powstanie węgierskie, które rozpoczęło się 23 października 1956 r., było próbą uniezależnienia się od Moskwy. Po dwóch tygodniach do Budapesztu weszły sowieckie wojska, które krwawo stłumiły dążenie Węgrów do wolności.
Wystawę nieznanych dotychczas zdjęć węgierskiej rewolucji 1956 r. otwarto w szczecińskim Centrum Dialogu Przełomy. Fotografie na ekspozycji „Nadzieja i dramat. Węgry 1956” będą dostępne przez miesiąc.
W Białymstoku odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca solidarność mieszkańców z narodem węgierskim w 1956 roku. W mieście były wtedy akcje poparcia dążeń wolnościowych Węgrów, zbiórki krwi i pomocy materialnej.
Złożeniem wieńców pod polsko-węgierską tablicą upamiętniającą uczestników powstania warszawskiego z 1944 roku i powstania węgierskiego z roku 1956 uczczono w piątek w Budapeszcie zbliżającą się rocznicę wybuchu antysowieckiej rewolucji węgierskiej.
Wystawa fotograficzna, na której zestawiono archiwalne czarno-białe fotografie przedstawiające przebieg rewolucji węgierskiej 1956 r. ze współczesnymi zdjęciami tych samych miejsc, została otwarta w poniedziałek w Domu Terroru w Budapeszcie.
Internetową bazę danych zawierającą zachowane fotografie i nagrania filmowe z wydarzeń rewolucji węgierskiej 1956 r. zaprezentowała w środę Krajowa Biblioteka im. Istvana Szechenyiego w Budapeszcie.