Przegląd filmów dokumentalnych, wystawy, gra miejska i koncert - takie działania planuje lub współorganizuje w najbliższym czasie poznański oddział IPN w związku z 60. rocznicą Czerwca ’56. Główne uroczystości rocznicowe w Poznaniu odbędą się 28 czerwca.
Wystawę około 300 dzieł sztuki i przedmiotów związanych z rewolucją węgierską 1956 r., zatytułowaną „Kody/ Sygnały/Obrazy – tajna sztuka rewolucji”, otwarto w czwartek w Muzeum Narodowym w Budapeszcie z okazji 60. rocznicy powstania.
Nasza rewolucja z 1956 r. rozpoczęła się od iskry z Polski - mówił dyr. Węgierskiego Instytutu Kultury Janos Tischler na lekcji historii w Belwederze. Zdaniem prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego to lekcja też "o solidarności, która się wtedy ujawniła".
B. premier Węgier Imre Nagy oraz jego współpracownicy z okresu rewolucji węgierskiej 1956 r., straceni 58 lat temu po zdławieniu powstania, zostali upamiętnieni w czwartek podczas uroczystości w Budapeszcie z udziałem władz państwowych.
Były minister spraw wewnętrznych Węgier, odpowiedzialny za represje po stłumieniu rewolucji węgierskiej 1956 roku, Bela Biszku, zmarł w wieku 94 lat w szpitalu w Budapeszcie – poinformował w piątek portal Index, powołując się na dyrekcję placówki.
Mieszkający od ponad 70 lat w Gdańsku Węgier - Stefan Elek otrzymał w środę medal Prezydenta Miasta Gdańska. Elek pomagał warszawiakom w czasie powstania w 1944 r., a w 1956 r. - swoim rodakom. Z zawodu jest ogrodnikiem i po wojnie odbudowywał m.in. zniszczony Park Oliwski w Gdańsku.
Zgromadzenie Narodowe Węgier przyjęło w poniedziałek jednogłośnie uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej, w związku z 60. rocznicą Poznańskiego Czerwca i późniejszego o cztery miesiące węgierskiego powstania antykomunistycznego.
W tym roku mija 60. lat od powstania antykomunistycznego na Węgrzech i Poznańskiego Czerwca. Uchwałę upamiętniającą te wydarzenia i ustanawiającą rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej przyjęła w środę sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu.