Rewolucja węgierska 1956 roku rozpoczęła się 23 października od wiecu studentów w Budapeszcie na znak solidarności z Polską. Zryw ten był próbą uwolnienia się spod sowieckiej dominacji i przełamania monopolu partii komunistycznej. Został krwawo stłumiony przez wojska sowieckie, które wkroczyły do Budapesztu 4 listopada.
60. rocznicę powstania węgierskiego uczczono we wtorek w Łodzi. Wspieraliśmy się od lat, dlatego gdy nasi węgierscy bracia celebrują rocznicę heroicznych i tragicznych wydarzeń, ciesząc się swoją wolnością, w naturalny sposób jesteśmy z nimi - mówił w czasie uroczystości wojewoda łódzki.
Premier Węgier Viktor Orban powiedział w piątek, że przyjazd prezydenta Andrzeja Dudy na uroczystości poświęcone 60. rocznicy wybuchu powstania węgierskiego 1956 roku to dla jego kraju zaszczyt. Mówił o tym w porannej audycji w Radiu Kossuth.
Od piątku łodzianie będą mogli oglądać na ul. Piotrkowskiej wystawę plenerową "1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć". Organizatorem jest łódzki oddział IPN, który ekspozycją przypomina o 60. rocznicy antysowieckiego zrywu na Węgrzech i w Polsce.
Polsko-węgierski game jam, czyli maraton projektowania gier komputerowych, na temat wydarzeń z 1956 r. - poznańskiego Czerwca i rewolucji węgierskiej - rozpoczął się w piątek w Budapeszcie z udziałem 40 młodych programistów z obu krajów. Mają oni 48 godzin na stworzenie gier.
Wystawę "1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć” przypominającą antykomunistyczne wystąpienia w obu krajach oraz, jak mówił prezes IPN Jarosław Szarek, więzy solidarności, jakie wówczas połączyły ich obywateli, można od piątku oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie.
Polsko-węgierska wystawa plenerowa poświęcona wydarzeniom 1956 roku w Polsce i na Węgrzech otwarta została w środę na pl. Ratuszowym w Budapeszcie. W jej otwarciu wzięli udział m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński i ambasador RP Roman Kowalski.
Filmową wystawę poświęconą rewolucji węgierskiej 1956 roku otwarto we wtorek w muzeum Dom Terroru w Budapeszcie. Szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Antal Rogan, podkreślił na otwarciu, że nie wolno poświęcać jedności Europy dla kilku milionów uchodźców.
Wydarzenia i postaci związane z poznańskim czerwcem 1956r. i z wydarzeniami rewolucji węgierskiej można oglądać na otwartej we wtorek wystawie plenerowej "1956: Polska-Węgry. Historia i pamięć". Ekspozycja będzie dostępna na dziedzińcu Sejmu do 7 lipca.