Złote korony, będące darem włoskiej diecezji Crotone, pobłogosławione w maju przez papieża Franciszka, ozdobią Cudowny Obraz Matki Bożej na Jasnej Górze w rocznicę pobytu papieża w tym najsłynniejszym włoskim sanktuarium.
Z udziałem setek pieszych pielgrzymów, m.in. z Poznania, Piotrkowa Trybunalskiego i Przemyśla, na Jasnej Górze odbyły się w sobotę uroczystości święta Matki Bożej Szkaplerznej. To pierwszy w tym roku tzw. szczyt pielgrzymkowy w sanktuarium; kolejne będą w sierpniu.
Piesze pielgrzymki z Przemyśla i Poznania dotarły w sobotę – w przeddzień święta Matki Bożej Szkaplerznej – na Jasną Górę. Ponad 1,1 tys. pielgrzymów z Przemyśla spędziło w drodze 12 dni. Z Archidiecezji Poznańskiej przybyło ponad 1,6 tys. wiernych, którzy wędrowali 10 dni.
Gloryfikacja zbrodniarzy to obraza pamięci pomordowanych – mówili w niedzielę na Jasnej Górze przedstawiciele środowisk kresowych, nawiązując do ludobójstwa, którego na Polakach dokonali nacjonaliści ukraińscy w latach 1939-1947.
Blisko tysiąc uczestników 6. Narodowej Pielgrzymki Węgrów modliło się w środę na Jasnej Górze. Ich wizyta w częstochowskim sanktuarium wpisuje się w świętowanie jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
Biskupi - m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak - dołączyli do akcji #Selfie dla Maryi. Nadesłane przez uczestników zdjęcia stworzą mozaikę, która zawiśnie na Jasnej Górze 26 sierpnia z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
W ramach Jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej kard. Stanisław Dziwisz dołączył do Inicjatywy „Selfie dla Maryi”. Paulini z Jasnej Góry zaprosili wiernych do wysyłania swoich zdjęć; powstanie z nich Mozaika Wizerunku Częstochowskiego.