Z udziałem ponad 100 tys. wiernych na Jasnej Górze odbyły się we wtorek uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W homilii abp Wacław Depo wezwał do obrony życia, pytał też o sens życia, patriotyzm i gotowość daru z siebie dzisiejszego pokolenia Polaków.
Modlitwa, rekolekcje, duchowe naładowanie sił, oderwanie się od zabieganej codzienności – tak pątnicy opisują swoje wędrowanie w tradycyjnych pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę. Niektórzy szli nawet kilkanaście dni, pokonując kilkaset kilometrów.
Na Jasną Górę, na dwa dni przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dotarły piesze pielgrzymki m.in. z diecezji radomskiej, kaliskiej, rzeszowskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej – w sumie kilkanaście tysięcy osób.
Od 17 sierpnia przez dziewięć kolejnych wieczorów na Jasnej Górze trwać będzie nowenna przygotowująca duchownie wiernych do głównych obchodów 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Modlitwy poprowadzi bp Grzegorz Ryś; będą transmisje w internecie.
Ok. 2,5 tys. młodych ludzi - głównie uczniów, studentów i harcerzy - wyruszyło w sobotę rano na Jasną Górę w 37. w Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej. Przed wymarszem metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zaznaczył, że wśród intencji ma być wymodlenie dla Polski wspólnoty. Pątnicy dotrą do Częstochowy 14 sierpnia.
Kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej autorstwa Józefa Chełmońskiego i relikwiarz Krzyża Świętego, ofiarowany przez królową Marię Józefę na Jasną Górę, można zobaczyć w warszawskim Zamku Królewskim na wystawie poświęconej 300-leciu koronacji cudownego obrazu.