Czy zbrodnię katyńską można uznać za zbrodnię wojenną? - na takie pytanie będzie musiała odpowiedzieć Rosja 13 lutego w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Krewnych ofiar Katynia, poza polskim rządem, wesprą Amnesty International i rosyjski Memoriał.
Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka „Memoriał” zostało uhonorowane nagrodą ministra spraw zagranicznych „Pro Dignitate Humana”. Dla Polaków "Memoriał" to synonim niezłomnego dążenia do prawdy - mówił szef MSZ Radosław Sikorski.
W kwietniu zostanie postawiony w Kuropatach pod Mińskiem znak pamiątkowy poświęcony oficerom polskiej armii zamordowanym na terytorium Białorusi w 1940 i 1941 r. – powiedział PAP w środę szef białoruskiego oddziału stowarzyszenia Memoriał Uładzimir Ramanouski.
Dokumentację w sprawie obławy augustowskiej można odnaleźć w archiwach Federalnej Służby Bezpieczeństwa - uważa rosyjski historyk Nikita Pietrow z Memoriału. W rozmowie z PAP badacz podkreślił, że FSB ma 575 teczek personalnych polskich ofiar z 1945 r.
Dalsze prace nad pełnym wyjaśnieniem obławy augustowskiej - zbrodni z 1945 r., popełnionej na 592 Polakach przez sowiecki kontrwywiad wojskowy - zapowiedziała Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych. Publikacja m.in. archiwaliów na ten temat ma być gotowa w 2015 r.
Nieznani sprawcy usunęli krzyż poświęcony polskim oficerom na uroczysku Kuropaty koło Mińska, gdzie spoczywają tysiące ofiar NKWD - poinformował w poniedziałek prezes białoruskiego oddziału stowarzyszenia Memoriał Uładzimir Ramanouski.
Moskiewski Sąd Miejski w czwartek oddalił skargę stowarzyszenia Memoriał na Główną Prokuraturę Wojskową (GPW) Federacji Rosyjskiej, która odmówiła rehabilitacji ofiar obławy augustowskiej z 1945 roku. Podtrzymany został wyrok sądu pierwszej instancji.
Stowarzyszenie Memoriał poinformowało w piątek, że nie zarejestruje się w charakterze "zagranicznego agenta", jak wymaga tego uchwalona w lipcu przez parlament Rosji ustawa zaostrzająca zasady działania niektórych organizacji pozarządowych (NGO's). Zgodnie z tym aktem prawnym NGO's otrzymującym granty z zagranicy i uczestniczącym w życiu politycznym nadany zostanie status "organizacji pełniących funkcje zagranicznych agentów". Zostaną one też objęte restrykcyjną kontrolą ze strony państwa.