Warszawa to nie jest zwykłe miasto. Trzeba pokazać jej zagmatwaną historię. Zależało mi też, by w zbiorze znalazły się utwory nie tylko mężczyzn, ale i kobiet - powiedziała PAP tłumaczka Antonia Lloyd-Jones o "Warsaw Tales", antologii opowiadań o Warszawie.
Zbiór 11 niepublikowanych opowiadań dla dzieci autora popularnego „Świata Dysku” Terry'ego Pratchetta trafił do księgarń. On traktował dzieci jak małych dorosłych, to humor lżejszy, ale nie infantylny. Mądre bajki chętnie przeczyta też dorosły - mówi naczelny „Nowej Fantastyki” Jerzy Rzymowski.
Graham Masterton, znany brytyjski autor horrorów, thrillerów i kryminałów odwiedzi Polskę. Pisarz osobiście wręczy nagrody laureatom drugiego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla więźniów, a 17 lipca spotka się z czytelnikami we Wrocławiu.
„Rzeczy warszawskie z dreszczem” to druga publikacja Muzeum Warszawy z opowiadaniami dla młodych dorosłych, po "20 rzeczach o Warszawie" z 2017 roku. "Rzeczy warszawskie z dreszczem" to historie czasem przerażające, a czasem po prostu zabawne. Zakorzenione w konkretnej, rozpoznawalnej rzeczywistości, lecz traktujące ją z ironicznym dystansem. Grające z konwencją literatury kryminalnej.
Dziesięć dotąd niepublikowanych młodzieńczych opowiadań Marka Hłaski pokazuje - jak uważa historyk literatury Radosław Młynarczyk - że autor "Pięknych dwudziestoletnich" próbował wpisać się w poetykę socrealizmu. Teksty zebrano w tomie "Najlepsze lata naszego życia".
"Rodowód" - taki tytuł nosi pierwsza książka Ester Kreitman, starszej siostry Icchaka Bashevisa Singera, która została przełożona na język polski. To zbiór opowiadań o tradycyjnym życiu polskich Żydów i o tym, jak szukali swojego miejsca w powojennym Londynie.
Nowa książka izraelskiego prozaika Etgara Kereta to zbiór osobistych opowiadań o trudnych politycznie czasach, w jakim przyszło żyć pisarzowi i jego rodzinie. "Siedem dobrych lat" to opowieść o rodzinie, wojnie, a także kruchości ludzkiej egzystencji.
Wojna dla żołnierza sprowadza się do formuły „maszeruj albo zdychaj” - pisze Blaise Cendras w zbiorze opowiadań „Odcięta ręka”, który powstał 30 lat po przeżyciach w okopach I wojny światowej. „O nie, nie były to dobre czasy, ale dobre było to, że je przeżyliśmy” - stwierdza.
Współczesne malarstwo włoskie i portugalskie oraz przestrzeń, czas i pamięć - to wszystko można odnaleźć w zbiorze krótkich form pt. „Opowiadania ilustrowane" autorstwa zmarłego przed dwoma laty wybitnego pisarza włoskiego Antonia Tabucchiego.