Z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych z województwa podlaskiego spotkała się we wtorek na wyjazdowym posiedzeniu w Białymstoku Sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Wśród poruszanych tematów były m.in. dotacje i edukacja.
Około siedem i pół tysiąca podpisów zgromadzono w Polsce pod ogólnoeuropejską inicjatywą na rzecz praw mniejszości narodowych i etnicznych - Minority SafePack Initiative. W samej Polsce, by głosowanie było ważne, organizatorzy muszą zebrać do 3 kwietnia ponad 38 tysięcy podpisów.
Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych przyjęła informację MEN w sprawie zmian w systemie oświaty dotyczących nauczania uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługujących się językiem regionalnym.
O ustanowienie Memoriału Ofiar Czystek i Represji Etnicznych zaapelował w piątek do władz państwowych Ruch Autonomii Śląska. Według organizacji Memoriał miałby dokumentować i upamiętniać prześladowania różnych grup narodowych i etnicznych w okresie Polski Ludowej.
Do pisemnej matury z języka łemkowskiego, jako języka mniejszości etnicznej, przystąpiło we wtorek dwóch uczniów. Oboje z województwa dolnośląskiego; jeden w Lubinie, drugi w Głogowie. Maturzyści zdawali egzamin na poziomie podstawowym.
23 uczniów, tylu samo co w ubiegłym roku, zgłosiło w Pomorskiem chęć zdawania egzaminu maturalnego z języka kaszubskiego. Najwięcej, bo aż sześć uczennic, przystąpiło we wtorek do egzaminu z tego języka w I Liceum Ogólnokształcącym w Kościerzynie.
Promowanie wiedzy o językach mniejszości w szkołach, zachęta do używania ich w życiu społecznym i zwiększenie wiedzy samorządów o prawach dotyczących tych języków to niektóre z celów kampanii promocyjnej, przedstawionych w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji.