Rolnicy, żyjący w okresie neolitu na terenach dzisiejszej Polski, wytwarzali nabiał z mleka różnych gatunków zwierząt: krów, owiec i kóz. Potwierdziły to analizy osadów z glinianych naczyń, znalezionych na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Wyniki badań przedstawiono na łamach „Royal Society Open Science”.
Od marca br. magazyn „Mówią wieki” publikuje cykl 12 dodatków edukacyjnych o historii gospodarczej ziem polskich. Opowieść zaczyna się od czasów Powstania Kościuszkowskiego i niezwykłych dziejów pierwszego polskiego banknotu, a kończy na wydarzeniach rozgrywających się w przededniu I wojny światowej.
Narodowa Wystawa Rolnicza to ważne i symboliczne wydarzenie – podkreślił w piątek w Poznaniu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Jak mówił, polska wieś ma ogromne zasługi nie tylko w walce o polską niepodległość, ale także obecnie, dla budowania polskiej gospodarki.
100 lat odzyskanej niepodległości to cały wiek dynamicznych przemian naszej państwowości. Czas niezwykłego rozwoju. Polska wieś przebyła ten okres w sposób wyjątkowo spektakularny – napisał w liście do uczestników Narodowej Wystawy Rolniczej premier Mateusz Morawiecki.
Od piątku w Poznaniu trwać będzie Narodowa Wystawa Rolnicza przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Wydarzenie ma być okazją do zaprezentowania tradycji polskiej wsi i współczesnych osiągnięć agrotechniki.
Zwyczaje związane z jesiennymi pracami na wsi, jak kopanie ziemniaków, przygotowywanie zapasów do spiżarni, ale też strzyżenia owiec czy wyrabiania masła - można było oglądać w niedzielę na festynie etnograficznym w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie).
Widowisko obrzędowe „A w polu robota” w wykonaniu Zespołu Kurpiowskiego Pod Borem z Zawad oraz pokazy tradycyjnych metod zbioru ziemniaków to atrakcje przygotowane przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w ramach plenerowej imprezy „Wykopki w skansenie”, która odbędzie się 2 września.
Zabytkowe ciągniki i silniki zakupiło do swojej kolekcji Muzeum Rolnictwa im. ks. Kluka w Ciechanowcu (Podlaskie). To - jak informuje instytucja - unikatowe eksponaty w skali kraju. Nowe nabytki można już oglądać na wystawach stałych.
Blisko 40 miłośników starych maszyn rolniczych z Polski i zagranicy przyjedzie w czwartek na swoich traktorach do nadmorskich Łaz, by wziąć udział w czterodniowym V Międzynarodowym Zlocie Starych Traktorów i Maszyn Rolniczych "Kochamy Stare Traktory".