Chciałem, by Warszawa była wielka – mówił prezydent stolicy Stefan Starzyński w ostatnim przemówieniu radiowym do mieszkańców we wrześniu 1939 r. Wcześniej jako włodarz miasta zmienił jego oblicze, unowocześniając, aktywizując zaniedbane peryferia, budząc w warszawiakach umiłowanie stolicy. 19 sierpnia mija 130. rocznica jego urodzin.
Wydawnictwa z lat 20. i 30. XX w. dostępne w 1939 r. w stołecznych księgarniach znalazły się na wystawie w Muzeum Drukarstwa. To książki popularnonaukowe, poezja i literatura dla dzieci, ale też encyklopedie i albumy, które mają dać wyobrażenie o upodobaniach literackich mieszkańców.
Wspomnienia mieszkańców stolicy z września 1939 r. z pamiętników napisanych tuż po wojnie znalazły się na wystawie w Muzeum Warszawy. Wśród prezentowanych na ekspozycji przedmiotów jest m.in. oryginalny Krzyż Virtuti Militari prezydenta miasta Stefana Starzyńskiego.
Do 6 października w Galerii Brama Bielańska w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oglądać będzie można wystawę „Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku”. Ekspozycja zostanie otwarta 30 sierpnia.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w sobotę weźmie udział w obchodach 79. rocznicy obrony Warszawy. W trakcie uroczystości Kasprzyk odznaczy m.in. osoby zasłużone w upamiętnianiu walk o niepodległość RP medalami „Pro Patria”.
Generał Sosabowski był jednym z polskich bohaterów II wojny światowej. Talent dowódczy pokazał na wielu frontach, ale przez historię został zapamiętany przede wszystkim jako twórca i dowódca Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej. W poniedziałek 8 maja przypada 125. rocznica jego urodzin.
Filmy pokazujące Warszawę jesienią 1939 r. otwierają wyobraźnię, są świadectwem miasta, które nie istnieje i nie wróci; są to niezwykle cenne materiały - powiedział prof. Michał Kopczyński podczas pierwszego pokazu nieznanego dotąd filmu z września 1939 r. nakręconego w Warszawie przez szwedzkiego dyplomatę Svena Grafstroema.
Bombardowana przez Luftwaffe, ostrzeliwana przez artylerię, atakowana przez pancerne dywizje Wehrmachtu stolica Polski broniła się cztery tygodnie. Symbolem bohaterskiej walki stał się prezydent Stefan Starzyński. 28 września 1939 roku gen. Tadeusz Kutrzeba podpisał akt kapitulacji Warszawy w kwaterze gen. Johannesa Blaskowitza na Okęciu.