1 lipca 1921 r. urodził się w Zakręcie (Mazowieckie) Jerzy Stefan Stawiński, pisarz, scenarzysta Polskiej Szkoły Filmowej („Kanał”, „Eroica”, „Zezowate szczęście”); twórca, który uważał film za „gorsze dziecko literatury, o gorszych manierach i z tupetem”, a siebie samego za „antyromantyka”.
Dobiega końca przygotowana przez Włodzimierza Nowaczyka wystawa „Szczeliny wolności – sztuka polska w latach 1945-1948/1949”. Ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających w Muzeum Narodowym w Poznaniu do niedzieli 12 listopada.
„Szaberplac, moja miłość” bośniackiej reżyserki Tanjany Miletić Orucević to najnowsza produkcja Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Premiera spektaklu inspirowanego powojenną historią Wrocławia oraz historią współczesnych konfliktów zbrojnych w Europie Środkowo-Wschodnie odbędzie się 29 września.
Ok. 180 prac polskich artystów, którzy bezpośrednio po II wojnie światowej tworzyli myśląc o wolności, demokracji i sprawiedliwości, złoży się na wystawę „Szczeliny Wolności. Sztuka polska w latach 1945-1948/49”. Ekspozycja zostanie otwarta w niedzielę w Poznaniu.
30 stycznia w Gorzowie Wlkp. obchodzony jest "Dzień Pamięci i Pojednania" - święto przypominające opuszczenie miasta przez Niemców i początek osiedlania się polskich osadników. Jest to także wyraz przyjaźni i współpracy dawnych i obecnych mieszkańców miasta.
Do 10 stycznia 2016 r. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie (pl. Małachowskiego 3) można oglądać wystawę „Zaraz po wojnie” , która jest próbą odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób złożoność nastrojów społecznych i napięcia polityczne w powojennej Polsce znalazły swoje odzwierciedlenie w sztukach plastycznych, fotografii, filmie, a także architekturze i wzornictwie.
W „Karcie” 83 m.in. temat numeru: Łódź stolicą Polski (1945); Dwugłos o niepodległości: emisariusz Piłsudskiego i wileński demokrata (1911–13); Konspiratorka: Maria Straszewska – sekretarz redakcji „Biuletynu Informacyjnego” (1939–43); Między Izraelem a Francją – listy Jerzego Giedroycia i Witolda Jedlickiego (1962–63); Konflikt na Polskim Spiszu (lata 60./70)
Zdjęcia, dokumenty, plakaty, pocztówki i cytaty z relacji świadków, opowiadające dzieje powojennych migracji i zasiedlania Ziem Zachodnich i Północnych, można od piątku oglądać obok bramy Uniwersytetu Warszawskiego na wystawie plenerowej Muzeum Historii Polski.